26 października 2019 r. (sobota) w Kołobrzegu odbędzie się VII Kołobrzeski Dzień z Rotmistrzem Witoldem Pileckim. Ten projekt, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu, a współorganizatorem Powiat Kołobrzeski i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.
Projekt od początku odpowiedzią na poszukiwanie możliwości, by jak najlepiej rozpowszechniać wiedzę o osobie i działalności bohatera niezłomnego rotmistrza Witolda Pileckiego na tle czasów, w których żył i działał. Każdego roku przybliża też wiedzę nie tylko o historii wojennej i powojennej Polski, ale i o II Rzeczypospolitej. To niewątpliwie wspaniała lekcja historii dla młodego pokolenia Polaków.
Z drugiej strony to jedyne, coroczne takie wydarzenie kulturalne, związane z życiem i działalnością legendarnego Rotmistrza, na Pomorzu Zachodniopomorskim, gdzie prezentowane są programy artystyczne, np. koncerty i spektakle teatralne. Każdej edycji towarzyszy osobiście syn Rotmistrza Pan Andrzej Pilecki.
Tegoroczny program:
Godz. 11.00, aula I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika:
VII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Życiu i Działalności rtm. Witolda Pileckiego, adresowany do młodzieży ponadgimnazjalnej z województwa zachodniopomorskiego
Godz. 12.00, Sala Plafonowa Muzeum Oręża Polskiego ul. Armii Krajowej 13
"Rakowieckiej na Łączkę" - wykład Jarosława Wróblewskiego z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.Jarosław Wróblewski jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Karola Stefana Wyszyńskiego i długoletnim pracownikiem programu "Warto Rozmawiać". Jest również autorem książek: "Zośkowiec" (Książka Historyczna Roku 2014),"Gryf" i "Kwatera Ł Wolność jest kuloodporna" (nominowanej w 2018 r. do Książki Historycznej Roku). Obecnie pracuje w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i jest redaktorem naczelnym biuletynu "Rakowiecka 37".
Godz.15.00, sala widowiskowa Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta
Tadeusz Polkowski znany jest jako Tadek Firma Solo, rapujący patriota. Występował w zespole hip-hopowym Firma, którego był współzałożycielem. Udzielał się w formacji DMF (Dwóch Małoletnich Fachowców). Śpiewa m.in. o Żołnierzach Wyklętych, rotmistrzu Witoldzie Pileckim, gen. Auguście Emilu Fieldorfie ps. Nil czy Danucie Siedzikównie "Ince". Współpracuje z Muzeum AK w Krakowie.
Wstęp na wydarzenia - wolny.
Organizatorem VII Kołobrzeskiego Dnia z Rotmistrzem Witoldem Pileckim jest stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu. Współorganizatorzy: Powiat Kołobrzeski i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.
Partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, Instytut Pileckiego w Warszawie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Fundacja LOTTO im. H. Konopackiej i Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe.
Patronat Honorowy objęli: Andrzej Pilecki - syn rtm. Witolda Pileckiego, Dariusz Piontkowski- Minister Edukacji Narodowej, Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Tomasz Tamborski -Starosta Kołobrzeski, Jarosław Szarek -prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jacek Pawłowicz - dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Wojciech Kozłowski - dyrektor Instytutu Pileckiego.
Zadanie jest współfinansowane ze środków Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.