Drukuj
Kategoria: Ekologia
Odsłony: 2750
Zbieraj z klasą w Kołobrzegu

We wrześniu wystartowała kolejna edycja ogólnopolskiego projektu edukacyjno - ekologicznego "Zbieraj z klasą". Akcja, której organizatorem jest Organizacja Odzysku ERP Polska, a operatorem Remondis Electro recykling polega na zbiórce zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ma na celu edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie właściwego postępowania ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz zużytym sprzętem elektronicznym.

 

Ambasadorzy odwiedzą Kołobrzeg, który jest Patronem Honorowym w dniu 20 września br. Specjalna konferencja prasowa odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultury. Do projektu mogą? zgłaszać sie? przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, szkoły wyższe, publiczne i niepubliczne. Już w tym momencie zarejestrowanych jest ponad 1000 szkół zaangażowanych ekologicznie i dbających o środowisko naturalne. W czasie akcji uczestnicy dowiadują się, co należy zrobić z niebezpiecznymi odpadami i przez swoje postępowanie przyczyniają się do ich prawidłowego przetworzenia. Placówka oświatowa otrzymuje bezpłatnie pojemniki do zbiórki oraz plakaty informacyjno-edukacyjne. Szkoła zbiera punkty zgodnie z zasada, że 1kg oddanych baterii to 1 punkt, a 1 kg sprzętu to 0,5 punktu. Za zgromadzone punkty placówka oświatowa otrzymuje nagrody gwarantowane. Nagrodami są? e-karty na zakupy w sklepie internetowym empik.com oraz dla najlepiej zbierających placówek cenne nagrody od partnerów akcji (m.in. wycieczki edukacyjne do ciekawych miejsc w kraju i za granicą). Przystąpienie do projektu możliwe jest poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie
www.zbierajzklasa.pl i podpisanie umowy z Operatorem.

- Projekt "Zbieraj z Klasą" jest stałym elementem naszej edukacji ekologicznej. Chodzi nam o to, by stworzyć wśród dzieci i młodzieży nawyk selektywnego zbierania problematycznych odpadów takich jak baterie czy zużyty sprzęt elektryczny. Wiemy, że za przykładem dzieci idą rodzice. W ten sposób chcemy dotrzeć do całych rodzin - mówi dr Mikołaj E. Józefowicz, dyrektor generalny ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Tegoroczna edycja adresowana jest przede wszystkim do dzieci ze szkół podstawowych, przedszkolaków i ich rodziców. Ambasadorami akcji, którzy poprowadzą ekologiczne "Zabawy z klasą" są: aktywna mama - Justyna Tomańska z córką Zosią Tomańską - Totoszko, wokalista - Mariusz Totoszko oraz Konrad Czarkowski "KONY" (lalkarz medialny tworzący lalki typu muppets, finalista polskiej i brytyjskiej edycji "Mam Talent").

- Kiedy byłam w podstawówce – a były to lata osiemdziesiąte – kultura recyklingu była powszechna i świetnie rozwinięta logistycznie. Oddawaliśmy butelki, wymienialiśmy książki przechodząc do następnej klasy i zbieraliśmy makulaturę. Dziś, kiedy na wszystko możemy sobie pozwolić i beztrosko wyrzucamy cała masę rzeczy, recykling ma inne oblicze i jest jeszcze ważniejszy. W związku z moim zaangażowaniem w projekt najlepsze dla dzieci.com zwracam rodzicom i dzieciom szczególną uwagę na ekologię - zachęca do przystąpienia do projektu Justyna Tomańska, ambasadorka akcji, prywatnie mama 5-letniej Zosi.

Projekt uwzględnia organizację konferencji prasowych i programów artystycznych w 10 miastach i gminach na terenie całej Polski we wrześniu br. Wśród Patronów Honorowych oprócz Kołobrzegu znaleźli się: Susz k. Iławy, Koronowo k. Bydgoszczy, Kazimierz Dolny, Sulejówek, Krynica - Zdrój, Włocławek, Pabianice, Gorzów Wielkopolski, Warszawa. Razem z dziećmi z całego kraju rok szkolny rozpoczął Eko-robot "Paluszek" - maskotka projektu, która edukuje i uczy dzieci jak dbać o środowisko. Lokalizacje i terminy wydarzeń można znaleźć na stronie www.zbierajklasa.pl . Wielki finał, połączony z koncertem gwiazd, dzieci i młodzieży planowany jest na kwiecień 2017 r. Wszystkie dzieci zbierające baterie i sprzęt elektroniczny razem ze swoją klasą lub szkołą będą mogły wziąć udział w konkursie, wygrywając cenne nagrody.