nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
Pochmurnie

1°C

Kołobrzeg

Pochmurnie

Wilgotność: 59%

Wiatr: 24.14 km/h

  • 03 Sty. 2019

    Breezy 3°C 0°C

  • 04 Sty. 2019

    Pochmurnie 6°C 0°C

A A A
E-mailDrukuj

III Zachodniopomorskie Warsztaty Chóralne

Wydarzenie

Tytuł:
III Zachodniopomorskie Warsztaty Chóralne
Kiedy:
Pn, 25. czerwiec 2018 - Cz, 28. czerwiec 2018
Gdzie:
Regionalne Centrum Kultury - Kołobrzeg, Zachodniopomorskie
Kategoria:
Spotkania
Odsłony
6432

Opis

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta oraz szczecińska Fundacja Morze Kultury, znana m. in. z organizacji Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej oraz Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów, mają zaszczyt zaprosić na koncerty organizowane w ramach 3 edycji Zachodniopomorskich Warsztatów Chóralnych w Kołobrzegu.


Zajęcia warsztatowe realizowane są pod kierunkiem specjalistów w dziedzinie chóralistyki i dyrygentury: prof. Bogusława Grzybka (Bazylika Mariacka w Krakowie) dr hab. Jerzego Rachubińskiego (Akademia Muzyczna im. G.K. Bacewiczów w Łodzi), dr hab. Iwony Wiśniewskiej - Salamon (Uniwersytet Zielonogórski) i mgr Ewy Szeredy (ZPSM im. G. Bacewicz w Koszalinie). W tym roku w warsztatach biorą udział chóry: "Cantata" z Niepołomic, Chór Męski "Akord" ze Swarzędza, Chór CREDO z Ińska oraz częściowo chóry kołobrzeskie. W ramach tegorocznych warsztatów odbędzie się również recital fortepianowy Dominika Franczuka laureata ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, studenta Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W programie: Sonata F-dur J. Haydna, Polonez op.44 fis-moll F. Chopina, 3 Burleski op. 8c B. Bartoka i Sonata op.1 C-dur J. Brahmsa.


Na wszystkie koncerty i warsztaty wstęp wolny, więc zapraszamy miłośników śpiewu chóralnego - kuracjuszy, turystów i mieszkańców miasta do uczestnictwa w w/w wydarzeniach!

  • Koncert inauguracyjny 25.06.2018 r., godz. 17.00, scena plenerowa
  • Recital fortepianowy Dominika Franczuka, 26.06.2018 r., godz. 17.00, sala widowiskowa
  • Koncert finałowy 28.06.2018 r., godz. 17.00, sala widowiskowa


Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1


Poniżej wizytówki artystyczne chórów, które będą się prezentować na kołobrzeskich scenach.


CHÓR "CANTATA"


Powołany został w 1994 r. z inicjatywy Prezesa Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu Pani Aleksandry Polak. "Cantata" to chór amatorski kierowany przez znanego krakowskiego muzyka, dyrygenta, pedagoga, tytularnego organistę Bazyliki Mariackiej Bogusława Grzybka. Chór ma charakter familijny, wielopokoleniowy, skupia ludzi w różnym wieku i różnych zawodów oraz młodzież od 12 roku życia. W bogatym repertuarze dominuje muzyka polska różnych epok; od renesansu do współczesności, o charakterze religijnym, ludowym i patriotycznym. Wykonywane są także dzieła największych kompozytorów światowych, takich jak m.in. Mozart, Bach, Haendel, Vivaldi. "Cantata" występuje nie tylko na terenie Miasta i Gminy Niepołomice, często także w Krakowie, w innych miastach polskich i za granicą. Zawsze jest gorąco przyjmowana przez słuchaczy i zbiera nadzwyczaj pochlebne recenzje. Uczestnicząc w licznych festiwalach i konkursach, zajmuje czołowe lokaty. Na piętnastoletni dorobek chóru składa się kilka grubych tomów nut, dziesiątki nagród i dyplomów, setki koncertów (ok. 20 - 30 rocznie) w stolicach Europy (Rzym, Praga, Budapeszt, Bratysława, Warszawa, Wilno, Lwów, Wiedeń), ale także w małych wiejskich kościółkach, bieszczadzkich cerkiewkach, szkołach, domach kultury.


CHÓR MĘSKI "AKORD"


Chór męski "Akord" rozpoczął swoją działalność w 1958 r. z inicjatywy starszego Cechu Swarzędzkich Stolarzy Sylwestra Rychlewskiego. Nazwa chóru była kilkakrotnie przekształcana - ostatecznie w 1996 r. przyjął nazwę Stowarzyszenie Śpiewacze "Akord" przy Cechu Stolarzy Swarzędzkich. Dyrygentem chóru jest od 20-tu lat Jadwiga Maćkowiak - absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pod jej batutą chór, ponad 20 mężczyzn, wykonuje utwory najwybitniejszych kompozytorów od średniowiecza do czasów współczesnych. Artyści swoim śpiewem uświetniają nie tylko uroczystości miejskie. Swój dorobek prezentują także poza granicami gminy, a nawet kraju. Od 15 lat współpracują z chórem ˝Concordia˝ z Ronnenbergu w Niemczech, a kontakty artystyczne zamieniły się także w kontakty przyjacielskie. Pod kierownictwem Jadwigi Maćkowiak ˝Akord˝ zaczął odnosić największe triumfy, a dowodem tego są liczne nagrody i dyplomy. Jednym z najcenniejszych wyróżnień jest zdobycie w 1990 r. II miejsca w kategorii chórów męskich na II Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej na Łotwie. Chór ma na swoim koncie m. in. występ w polskim pawilonie na Expo w 2000 r. w Hanowerze, w katedrze w Berlinie. Ogromnym przeżyciem dla chórzystów był aktywny udział w obchodach 24. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II i liczne koncerty w bazylikach Rzymu, Asyżu, Wenecji i na Monte Cassino. Chórzyści traktują śpiew nie tylko jako hobby, ale jako ważną część życia osobistego.


Chór CREDO


Powstał w lutym 2002 roku w związku z przypadającym na czerwiec jubileuszem 50 - lecia powstania parafii w Ińsku. Następnie chór rozpoczął swoją działalność przy Centrum Oświatowo - Kulturalnym. Obecny skład liczy 20 osób przeważnie emerytów. Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany, od pieśni sakralnej po pieśni patriotyczne, ludowe, żołnierskie, biesiadne i okolicznościowe. Wykonywane są one a capella na dwa i trzy głosy. Chór uczestniczy w imprezach odbywających się z różnych okazji zarówno kościelnych jak i środowiskowych oraz państwowych. Należą do nich: Dni Ińska, Ińskie Lato Filmowe, Święto Odzyskania Niepodległości, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W listopadzie 2006 r. chór CREDO po raz pierwszy wziął udział w Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Chóralnych Seniorów, zdobywając wyróżnienie. Od tej pory podejmuje wyzwania zdobywając uznanie jury.


DOMINIK FRANCZUK


Student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Marii Murawskiej. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie fortepianu Anny Gajewskiej, w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie. Po sześciu latach kontynuował naukę w klasie fortepianu Pawła Gorczyńskiego, w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Współpracował z wieloma wybitnymi profesorami, na kursach i lekcjach mistrzowskich w kraju i za jego granicami- m.in. z prof. T. Ungarem, prof. J. Godziszewskim, prof. M. Szczepańskim, prof. A. Górecką, prof. J. Marcinkowską, prof. A. Artykiewiczem, prof. V. Balzanim, prof. A. Malling. Laureat konkursów pianistycznych ogólnopolskich, jak i międzynarodowych w Szczecinie, Białymstoku, Koninie, Mediolanie i Sztokholmie. W roku 2015 został uhonorowany Stypendium Artystycznym Prezydenta Miasta Szczecin.Miejsce

Regionalne Centrum Kultury
Lokalizacja:
Regionalne Centrum Kultury - Strona WWW
Ulica:
ul. Solna 1
Kod pocztowy:
78-100
Miejscowość:
Kołobrzeg
Województwo:
Zachodniopomorskie
Kraj:
Poland

Kołobrzeskie Kina: DKF "Sztorm" i Wybrzeże

Słodki koniec dnia (DKF)
Previous Next Play Pause
1

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia