nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
Pochmurnie

1°C

Kołobrzeg

Pochmurnie

Wilgotność: 59%

Wiatr: 24.14 km/h

 • 03 Sty. 2019

  Breezy 3°C 0°C

 • 04 Sty. 2019

  Pochmurnie 6°C 0°C

A A A
E-mailDrukuj

XVIII Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Katedrze"- Koncert inauguracyjny

Wydarzenie

XVIII Międzynarodowy Festiwal
Tytuł:
XVIII Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Katedrze"- Koncert inauguracyjny
Kiedy:
Cz, 5. lipiec 2018, 20:30
Gdzie:
Bazylika NMP (katedra) - Kołobrzeg, Zachodniopomorskie
Kategoria:
Koncerty
Odsłony
9230

Opis

Z wielką przyjemnością zapraszamy na koncert inauguracyjny międzynarodowego letniego festiwalu muzyki klasycznej organizowanego w Kołobrzegu nieprzerwanie od 2001 roku. Po raz drugi w historii festiwalu będziemy mieć okazję by gościć w nim Poznański Chór Chłopięcy, o tradycjach sięgających 1945 roku.


Chór specjalizuje się w arcydziełach dawnej i współczesnej polifonii, wykonuje najpiękniejsze utwory XX i XXI w. Szanując tradycję, nową jakość w światowej chóralistyce, kształtuje oryginalne i naturalne brzmienia. Zespół nagrał wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych. Otrzymał nagrodę Honorowej Perły Kultury (2012) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Chór prowadzić będzie wymiennie dwóch dyrygentów: arcydzieła muzyki sakralnej dworów angielskich z XVI i XVII wieku wykonywał będzie pod dyrekcją Brytyjczyka z pochodzenia, Paula Esswooda, zaś kompozycje rodziny Bachów pod batutą swojego dyrektora, Jacka Sykulskiego. Ponadto, w organizowanym w ramach kulturalnej współpracy miast Poznań - Kołobrzeg koncercie wystąpi Jakub Pankowiak, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych, który tym razem zagra na pozytywie. W koncercie zabrzmią kompozycje Thomasa Tallisa, Henrego Purcella, Johanna Bacha, Johann Christopha Bacha, Johanna Michaela Bacha i Johanna Sebastiana Bacha.


5 LIPCA 2018 GODZ. 20.30 BAZYLIKA W KOŁOBRZEGU
XVIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL "MUZYKA W KATEDRZE"
Koncert inauguracyjny  "Muzyka sakralna dworów angielskich i niemieckich z XVI i XVII wieku"Bilety: 35 zł normalne i 30 zł ulgowe (dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.kupbilecik.pl.Poznański Chór Chłopięcy


Poznański Chór Chłopięcy powołany został 1 września 2003 roku jako nowa, samorządowa instytucja kultury, z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania, dla zachowania ciągłości tradycji istnienia zespołu, którego początki sięgają 1945 roku, kiedy to został założony przez wybitnego dyrygenta Jerzego Kurczewskiego (1924-1995). Chór koncertował ponad 3000 razy w wielu krajach na czterech kontynentach. Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, występował m.in. w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Musikverein, Berliner Dom, Notre Dame w Paryżu, Konzerthaus Berlin, Gewandhaus w Lipsku, Filharmonia Sanktpetersburska czy Matsumoto Harmony Hall w Japonii. Zespół zarejestrował wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych. W latach 1992 - 2003 chór działał w ramach stowarzyszenia Poznański Chór Chłopięcy - Polskie Słowiki. Dyrektorem zespołu jest Jacek Sykulski - kompozytor i dyrygent. W szacunku dla tradycji chór tworzy nową jakość w światowej chóralistyce, poprzez m.in. wprowadzenie nowoczesnych, autorskich technik pracy z głosami, warsztatów ze specjalistami, kształtowanie oryginalnego i naturalnego brzmienia chóru chłopięco - męskiego, a także wykonywanie muzyki napisanej w XXI wieku, często specjalnie dla zespołu. Działa w ścisłej współpracy z istniejącą od 1957 roku z Poznańską Szkołą Chóralną J. Kurczewskiego, do której uczęszczają młodzi śpiewacy.


Instytucja jest organizatorem dwóch ważnych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu - Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych, jak również Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Muzyki Dawnej "Canticum Gaudium". W 2012 r. zespół został wyróżniony za swoje dokonania artystyczne nagrodą Honorowej Perły Kultury, a w 2014 r. odebrał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poznański Chór Chłopięcy wykonuje przede wszystkim arcydzieła dawnej i współczesnej polifonii, najpiękniejsze utwory XX i XXI w. i muzykę filmową (m.in. zdobywcy Oskara - Jana A.P. Kaczmarka). Współpracuje ze znakomitymi artystami (kompozytorzy, dyrygenci, orkiestry, soliści) realizując również przedsięwzięcia z pogranicza sztuk i stylów. Dzięki swej szeroko rozwiniętej działalność ogólnopolskiej i międzynarodowej stanowi muzyczną wizytówkę kulturalną miasta Poznania.


Paul Esswood


Brytyjczyk z pochodzenia, Paul Esswood jest jednym z wiodących światowych kontratenorów. Pracuje w operach Europy i Ameryki, był pierwszym kontratenorem śpiewającym w mediolańskiej La Scali. Brał udział w historycznym cyklu Harnoncourt-Ponelle Monteverdi w Operze w Zurychu, który został nagrany i sfilmowany dla telewizji na całym świecie. Występował na festiwalu w Salzburgu, wykonując partie Jeftego i Saula [z oratoriów] Haendla oraz Orfeusza Monteverdiego. Śpiewał [partie] Oberona w operze w Kolonii, w Śnie nocy letniej Brittena, a także grał rolę tytułową Admeta na Festiwalu Haendlowskim w Karlsruhe i Riccarda Primo podczas Angielskigo Festiwalu Bachowskiego w Operze Królewskiej w Covent Garden. Kilka ról zostało napisanych dla niego, w tym tytułowa rola Echnatona w filmie Philipa Glassa (Stuttgart) i Śmierci w Raju utraconym Pendereckiego (Chicago, mediolańska La Scala i Stuttgart). Jako wokalista koncertowy i recitalowy, Paul Esswood występuje w najważniejszych centrach muzycznych świata: Londynie, Edynburgu, Berlinie, Frankfurcie, Paryżu, Wiedniu, Amsterdamie, Sztokholmie, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Los Angeles oraz na kluczowych festiwalach, takich jak Salzburg, Graz , Aix-en-Provence, Three Choirs Festival (Festiwal Trzech Chórów ) oraz londyńskich Koncertach Promenadowych. Jako nauczyciel jest profesorem barokowej interpretacji wokalnej w Royal Academy of Music i regularnie prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Jest profesorem wizytującym w dziedzinie interpretacji wokalnej na Gdańskiej Akademii Muzycznej. Jest członkiem Honorowym Królewskiej Akademii Muzycznej, a w 1992 roku otrzymał niemiecką Händel-Preis. Paul Esswood, wykorzystując swoje duże doświadczenie w dziedzinie śpiewu barokowego, rozpoczął karierę jako dyrygent. Prowadził między innymi Orkiestrę Barokową Pratum Integrum, Polską Orkiestrę XVIII w., Capella Cracoviensis, Krakowski Chór Radiowy i Orkiestrę Kameralną, Capella Bydgostiensis, Chór i Orkiestrę Łódzką w Łodzi, Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Cappella Gedanensis, Orkiestrę Filharmonii i Chór w Krakowie, chór i orkiestrę Filharmonii Śląskiej w Katowicach.


Jacek Sykulski


Kompozytor, dyrygent i chórmistrz. Absolwent Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1987 r. odbył w Kanadzie roczne stypendium u znanego kanadyjskiego kompozytora, czterokrotnego zdobywcy nagrody Gemini, Christophera Dedricka. W 1996 r. Sykulski został dyrygentem i dyrektorem artystycznym Chóru Akademickiego uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2003 r. objął stanowisko dyrektora Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Prowadzi również autorski zespół wokalny Artis Sonus. Prowadzone przez niego zespoły koncertują na całym świecie, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i kościołach w Europie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Boliwii, Chinach, Japonii i na Tajwanie. Sykulski jest autorem kilku monumentalnych utworów, których premiery odbyły się, przy okazji rocznicy znaczących wydarzeń historycznych, w miastach, w różnych zakątkach świata. "Peace Meditation" oraz "Dance in the fire", oba napisane na pierwszą rocznicę wydarzeń wrześniowych w USA, były prezentowane w Strefie Zero w Nowym Jorku w 2002 r. "Voices from the past", skomponowane z okazji 60. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, uświetniło koncert, odbywający się w berlińskim Haus des Rundfunks, w 2003 r, natomiast "Msza o św. Jacku", napisana na Kapitułę Generalną Zakonu Dominikanów, miała swą premierę w 2004 r. w Krakowie. Kompozycje i aranżacje Jacka Sykulskiego cieszą się wysokim uznaniem i gorącym przyjęciem, zarówno przez krytyków muzycznych, jak i przez publiczność. Jego utwory są wykonywane przez wiele uznanych chórów i zespołów, m.in. Taipei Male Choir, Chor Leoni Men’s Choir (Kanada), Chicago a cappella, czy Affabre Concinui. Nagrania jego kompozycji były transmitowane w Stanach Zjednoczonych, Telewizji Polskiej, BBC Radio oraz Sender Freies Radio w Berlinie. W swojej pracy ciągle eksperymentuje, szukając nowych form muzycznej ekspresji, dzięki czemu zespoły przez niego prowadzone wytyczają nowe kierunki nie tylko w polskiej, ale i w światowej chóralistyce.


Jakub Pankowiak


Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował i odbył staż pedagogiczny w Musikhochschule Lubeck w Niemczech. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych w Wilnie, Legnicy, Krakowie, Opavie, Rumi, Poznaniu. Stypendysta miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki - organy (2010). Koncertuje jako solista i akompaniator w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Izraelu.


KALENDARIUM KONCERTÓW

 • 5 LIPCA Koncert Inauguracyjny
  POZNAŃSKI CHÓR CHŁOPIĘCY
  Poznański Chór Chłopięcy
  Paul Esswood - dyrygent
  Jacek Sykulski - dyrygent
  Jakub Pankowiak - pozytyw
  MOST KULTURALNY POZNAŃ/ KOŁOBRZEG

 • 12 LIPCA BEETHOVEN & KARŁOWICZ
  Orkiestra XXV Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych W Szczecinie
  Katarzyna Duda - skrzypce
  Jan Miłosz Zarzycki - dyrygent

 • 19 LIPCA W DAWNYM STYLU
  Alexander Gebert - wiolonczela
  Maciej Frąckiewicz - akordeon

 • 26 LIPCA EUROPA GRA
  Orkiestra XIV Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów
  Orkiestrowych oraz pedagodzy-soliści
  Jan Stanienda - skrzypce, kierownictwo artystyczne

 • 2 SIERPNIA LUCY KAY - SOPRAN & ORBIS QUARTETT
  Lucy Kay (Wielka Brytania) - sopran
  Orbis Quartett (Niemcy)
  Tilman Hussla- I skrzypce
  Meike Lu Schneider- II skrzypce
  Kundri Lu Emma Schäfer- altówka
  Martin Knörzer- wiolonczela
  BALTIC NEOPOLIS FESTIVAL 2018

 • 9 SIERPNIA ORGANY I TRĄBKA
  Michał Kocot - organy
  Paweł Zadrożniak - trąbka
  Koncert jest nagrodą specjalną dla laureata II nagrody 6. Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego
  MOST KULTURALNY POZNAŃ - KOŁOBRZEG

 • 23 SIERPNIA KONCERT FINAŁOWY
  Orkiestra Świętego Marcina
  Agnieszka Adamczak - sopran
  Piotr Deptuch - dyrygent
  MOST KULTURALNY POZNAŃ/ KOŁOBRZEG


Miejsce

Bazylika NMP (katedra)
Lokalizacja:
Bazylika NMP (katedra) - Strona WWW
Ulica:
ul. Mariacka 5
Kod pocztowy:
78-100
Miejscowość:
Kołobrzeg
Województwo:
Zachodniopomorskie
Kraj:
Poland

Kołobrzeskie Kina: DKF "Sztorm" i Wybrzeże

Słodki koniec dnia (DKF)
Previous Next Play Pause
1

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia