Drukuj

Krzysztof Rećko Rapsa - MALARSTWO

Wydarzenie

Krzysztof Rećko Rapsa - MALARSTWO
Tytuł:
Krzysztof Rećko Rapsa - MALARSTWO
Kiedy:
Pt, 6. wrzesień 2019 - Pn, 14. październik 2019
Gdzie:
Regionalne Centrum Kultury - Kołobrzeg, Zachodniopomorskie
Kategoria:
Wystawy
Odsłony
2050

Opis

Zapraszamy do Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta na wystawę Krzysztofa Rećko Rapsa "Malarstwo". Wernisaż: 06.09. o godz. 19:00. Termin wystawy: 07.09. - 14.10.2019 r. Lokalizacja: Hol RCK.Malarz, grafik. Mieszka i tworzy w Koszalinie. Założyciel grupy artystycz- nej TWA, która promowała młodych twórców. W latach 2008 - 2012 czę- sto współtworzył międzynarodowy duet artystyczny z Aleksiejem Bogu- stovem prof. Katedry Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Grodnie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i członek Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża ERA-ART w Gdyni. Jego malarstwo to świat artystycz- nej fantazji, świat różnorakich skojarzeń. W latach osiemdziesiątych cykl wystaw w galeriach Republiki Federalnej Niemiec tj. w Kolonii, Dussel- dorfie, Hilden i w Solingen rozpoczął jego przygodę z kolorem prowa- dzącą go przez szereg wystaw w kraju i za granicą. Wystawiał m.in. w Londynie - Ambasada RP i Galeria POSK, Krakowie - Galeria CSW"Solvay", Szczecinie - Muzeum Techniki i Komunikacji, Galeria Kapi- tańska, na Białorusi - Galeria Tizengauza w Grodnie, Państwowe Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Grodnie, Pałacu Republiki w Mińsku, w Warszawie - Galeria ZLP, Galeria Porthos, Galeria OW ZPAP, Galeria Qadrat, w Gdyni - Galeria Profile, w Gdańsku - Galeria Sztuki Glaza Expo, w Koszalinie - Muzeum, w Korei Płd. - Galeria Jang Eun Sun w Seulu, Galeria Raemian Samsung w Seulu, Gujke Art. Museum Daegu, we Włoszech - Zamek di Capalbio, Galeria d’Arte Col- lezione Saman w Rzymie. W Galerii van Golik w Warszawie otworzyłsezon artystyczny 2012.


We wrześniu 2012r. w prestiżowej Galerii Jang Sun w Seulu miała miejsce jego indywidualna wystawa, gdzie nazwano go "poetą koloru". Wystawa polskiego abstrakcjonisty spowodowała, że stał się on najbardziej znanym współcześnie tworzącym polskim malarzem w Korei Płd. O malarstwie Rapsy napisały najpoważniejsze specjalistyczne magazyny i czasopisma, jak .Misoolsidae, Culture & Business Jurnal CNB+ARTiN i Tygodnik Kul- turalny, a informacje i zdjęcia z otwarcia wystawy pojawiły się w The Korea Herald i The Korea Times. The Art. Magazine Misoolsidae zamie-ścił entuzjastyczne recenzje oceniając, że Rapsa należy do światowej czo-łówki abstrakcjonistów - "nie pretenduje, on już tam jest".


W 2010r. Otrzymał nagrodę Prezydenta Koszalina za sukcesy twórcze w kraju i za granicą.Został wyróżniony Koszalińskim Orłem 2011. Otrzy- mał nagrodę VI Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny "Barwy i Faktury" w Gdyni (2011). W 2012r. Został uhonorowany nagrodąjubileuszową Prezydenta Koszalina za 25 lat pracy twórczej. W 2012r. Otrzymał w Seulu honorowe wyróżnienie i jako jedyny zagraniczny artysta został zaproszony na festiwal sztuki koreańskiej. W 2012r. otrzymał nagrodę Europejskiego Konkursu Malarstwa "Barwy Morza" w postaci indywidualnej wystawy w 2013r. na słynnej fregacie "Dar Pomorza". Obrazy Krzysztofa Rapsy użyto do realizacji filmu "Sztuka fizyki", a jego twórczość zaprezentowana została w filmie Leszka Orlewicza "Na szczę-ście jest sztuka", zrealizowanego pod patronatem Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Fotogramy jego obrazów użyto do realizacji popularnych koreańskich telenoweli (telewizja KBS). Jego obrazy wykorzystano fil- mach i w wielu wydawnictwach. Jest autorem okładek wydawnictw lite- rackich. Prace Rapsy znajdują się w zbiorach galeryjnych, muzealnych, prywatnych w kraju i zagranicą (m.in. w Niemczech, Danii, Szwecji, Fran- cji, USA, Kanadzie, Australii, na Białorusi, w Anglii, Holandii, w Korei.Płd., we Włoszech).


Miejsce

Regionalne Centrum Kultury
Lokalizacja:
Regionalne Centrum Kultury - Strona WWW
Ulica:
ul. Solna 1
Kod pocztowy:
78-100
Miejscowość:
Kołobrzeg
Województwo:
Zachodniopomorskie
Kraj:
Poland