nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
Breezy

15°C

Kołobrzeg

Breezy

Wilgotność: 72%

Wiatr: 30 km/h

  • 11 Lip. 2020

    Breezy 17°C 12°C

  • 12 Lip. 2020

    Częściowe zachmurzenie 17°C 13°C

A A A

Herby miejskie pojawiły się z chwilą powstawania miast, a dokładniej po uzyskaniu praw miejskich przez osady. Powstanie herbu ma ścisły związek z pieczęcią miejską, która była zewnętrznym wyrazem samorządnej odrębności miast. Kołobrzeg jako jedno z nielicznych miast w Polsce może poszczycić się tym, że w swojej bogatej historii posiada dwa herby.

 

Dwie tarcze herbowe rozdzielone polskim godłem państwowym (do 1945 roku w tym miejscu widniał pruski orzeł królewski), można zobaczyć na wieży zegarowej ratusza miejskiego. Na tarczy pierwszego widnieją ponad falami dwa skrzyżowane pastorały, nad którymi wznosi się mitra (infuła) biskupia. Są to znamiona godności biskupiej, w tym przypadku symbolizują one przynależność miasta do biskupów kamieńskich. Warto dodać, że Kołobrzeg leżał w dominium kamieńskim do 1534 r., tj. do momentu wprowadzenia protestantyzmu w Księstwie Gryfitów. Nowa religia i fakt, że Kołobrzeg w 1653 roku znalazł się w granicach państwa brandenburskiego, spowodowały ukształtowanie się nowego herbu. Widać go na drugiej tarczy herbowej. Tarcza podzielona jest na trzy pola, pole górne dodatkowo podzielono pionową linią. Konieczność umieszczania różnorakich symboli na jednej tarczy spowodowała powstanie herbu czteropolowego. I tak w poszczególnych polach znajdują się:

 

  • górnym - (rozdwojonym) - panew i dwa skrzyżowane haki
  • środkowym - trzy wieże (baszty) w obrębie murów z otwartymi bramami
  • dolnym - dwa płynące łabędzie
  •  

Znaczenie poszczególnych symboli rozmieszczonych na tarczy herbowej nie jest przypadkowe. Czym dla Kołobrzegu była sól - pamiętano, umieszczając narzędzia pracy ludzi zatrudnionych przy jej produkcji. Narzędzia te wskazują na rozwój średniowiecznego Kołobrzegu i eksponują sztukę warzenia soli. Przypominają one o tym, że podstawą zamożności miasta była sól. Osobliwym jest to, że panew występuje tylko w herbie Kołobrzegu. Haki występują również w herbach innych miast, np. Halle. Motyw architektoniczny w postaci wież to element występujący w herbach wielu miast. Ostatnim symbolem są dwa płynące łabędzie. Skąd się wzięły i za jaką przyczyną trafiły do herbu miejskiego? Tradycja tego symbolu jest bardzo stara, bo sięga aż okresu starożytnej Grecji. Łabędź był tam czczony jako święty ptak boga Apolla, który sprawował opiekę nad podróżnikami morskimi. Kołobrzeg już we wczesnym średniowieczu był miastem portowym. Port był po salinach drugim źródłem bogactwa miasta.

 

W XIV wieku miasto zostaje członkiem Hanzy (od starogermańskiego wyrazu oznaczającego związek). Łabędzie stają się symbolem kołobrzeskich żeglarzy. Tak jak statki pływają z banderą narodową jako oznaką państwowości, tak też dawni kołobrzescy kupcy pływali z flagą, na której widniały dwa łabędzie. Godnym podkreślenia jest, że łabędzie były i są charakterystycznym elementem kołobrzeskiego portu i plaży. W przyszłości i obecnie otacza się te piękne ptaki w Kołobrzegu szczególna opieką. Było nie do pomyślenia, by miasto posługiwało się dwoma herbami. Powstała więc nowa uproszczona wersja herbu. Wszystkie znaki heraldyczne umieszczono na jednej tarczy, podzielonej pionowo na dwie części. Na polu prawym widnieje mitra i pastorały, natomiast po lewej stronie - panew, haki, wieże (baszty) i dwa łabędzie.

 

 

 

Uwaga!!! Herb może być wykorzystywany tylko i wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody od Prezydenta Miasta Kołobrzeg
powyższe reguluje Uchwała NR XLVIII/653/10 Rady Miasta Kołobrzeg z dnia 20 lipca 2010 r. w sprawie zasad używania herbu i flagi Gminy Miasto Kołobrzeg  ... czytaj uchwałę

Kołobrzeskie Kina: DKF "Sztorm" i Wybrzeże

Żegnaj mój synu (DKF)
Zdrajca (DKF)
Kino na leżakach
Ojciec (DKF)
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia