nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
Pochmurnie

1°C

Kołobrzeg

Pochmurnie

Wilgotność: 59%

Wiatr: 24.14 km/h

  • 03 Sty. 2019

    Breezy 3°C 0°C

  • 04 Sty. 2019

    Pochmurnie 6°C 0°C

A A A
E-mailDrukuj

XXVII Międzynarodowe Spotkania z Folklorem INTERFOLK 2018

Wydarzenie

XXVII Międzynarodowe Spotkania z Folklorem INTERFOLK 2018
Tytuł:
XXVII Międzynarodowe Spotkania z Folklorem INTERFOLK 2018
Kiedy:
Wt, 14. sierpień 2018 - So, 18. sierpień 2018
Kategoria:
Koncerty
Odsłony
19237

Opis

Lato w Kołobrzegu kojarzy się kołobrzeżanom i turystom, odwiedzającym miasto regularnie, już nie tylko ze słonecznymi spacerami promenadą (czasem również z odrobiną wiatru), plażowaniem czy próbowaniem nadmorskich specjałów. To również fantastyczna okazja do zapoznania się z kulturą różnych państw.


Już od 27 lat każdego sierpnia odbywa się festiwal folklorystyczny "Interfolk". Przez ponad ćwierć wieku na deskach kołobrzeskich scen występowali tancerze i muzycy z niemal wszystkich kontynentów. Artyści prezentują tradycyjne tańce, pieśni, tematy muzyczne, zwyczaje i rytuały ze swoich regionów. Wszystko to w pięknych, ludowych strojach.


W tym roku w ramach "Interfolku" zaprezentuje się 5 zespołów: "Folklorico Repike" z Meksyku, "Opincuta Folk-Group" z Mołdawii, "Sooyoung Yaryu" z Korei Południowej, "Celtic Flair, Jordan Academy Irish Dance" z Irlandii Północnej i Zespół Pieśni i Tańca "Karpaty" z Polski.


XXVII Międzynarodowe Spotkania z Folklorem INTERFOLK 2018
Wstęp na koncert w amfiteatrze: 5 zł,
Pozostałe koncerty: wstęp wolny
14-18 SIERPNIA 2018
XXVII MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA Z FOLKLOREM "INTERFOLK" 2018

 

Irlandia Północna
Korea Południowa
Meksyk
Mołdawia
Polska


MEKSYK


"Folklorico Repike" to meksykański zespół założony w 2010 roku w celu upamiętnienia folkloru ludności miasta Orizaba Veraruz. Na przestrzeni lat ugruntował sobie pozycję prestiżowej grupy folklorystycznej na międzynarodowym poziomie. W tych latach nie tylko reprezentował stan Veracruz w najważniejszych miastach różnych części Meksyku, m.in. Los Cabos czy Baja California Sur, ale też w różnych częściach świata: w Polsce, Czechach, Turcji czy na Cyprze. Grupy folklorystyczne Stanów Zjednoczonych w zależności od regionu, używają różnych instrumentów muzycznych. Muzycy zespołu "Folklorico Repike" zagrają na harfie, tamburynie oraz dwóch, tradycyjnych meksykańskich instrumentach: jaranas i requinto. W repertuarze zespołu m.in. "Openning" - propozycja łącząca dawne tradycyjne jarocho zapateado ze współczesnym jarocho wykorzystującym kroki z tańca współczesnego i baletu, ponadto "Wesele de Amatlan" - pokaz obyczajowo-artystyczny związany z relacjami o zabarwieniu romantycznym, reprezentującymi związki miłosne prowadzące do zawarcia małżeństwa: od prośby (zaręczyn), przez przygotowania do ślubu, po ceremonię. Trzecia i najważniejsza część repertuaru, to "Veracruz" - pokaz najściślej związany z częścią Meksyku, w której wychowali się członkowie zespołu, jednocześnie jednak cechujący się silnymi, historycznymi wpływami hiszpańskimi i afrykańskimi.


MOŁDAWIA


"Opincuta Folk-Group" jest mołdawskim zespołem pieśni i tańca pod dyrekcją Marii Lupu. Zespół przedstawia wokalne i taneczne tradycje z centralnej, północnej i południowej części Mołdawii. Podczas pokazu wesołym piosenkom, balladom, tradycyjnym grom i zabawom dziecięcym towarzyszyć będą dźwięki akordeonu, bębnów, trąbki, skrzypiec i kobzy. Poza tradycyjnymi tańcami weselnymi i tymi, związanymi z kulturą agrarną "Opincuta Folk-Group" zaprezentuje "Coarghescę"- typowy mołdawski taniec mężczyzn i "Ciurul" - układ taneczny, w którym artyści będą imitować kształt i ruchy sita.


IRLANDIA PÓŁNOCNA


Irlandzki zespół "Celtic Flair, Jordan Academy Irish Dance" składa się ze światowych, angielskich, europejskich i - przede wszystkim - irlandzkich mistrzów. Członkowie występowali na wielu wydarzeniach w Europie organizowanych przez CIOFF, poza tym w Stanach Zjednoczonych i paryskim Disneylandzie. Kapela składa się z wokalistów i instrumentalistów, grających na irlandzkiej harfie, gwizdku, skrzypcach, gitarze i bodhran (charakterystycznym, irlandzkim bębnie). Źródłem repertuaru są tradycyjne melodie i piosenki z Irlandii Północnej, ale pieśni zawierają tematy muzyczne znane na całym świecie m.in.: "Tell Me Ma", "Wild Mountain Thyme" i "Carrickfergus". Zespół prezentuje szeroki zakres tradycyjnych kroków tanecznych solo i w grupie. W repertuarze, poza tradycyjnymi tańcami irlandzkimi, znajduje się współczesna choreografia podobna do "tańca rzeki", którą wykonuje się przy użyciu ruchów ramion i pracy stóp. Artyści wystąpią w tradycyjnych, ludowych strojach - "Colleen". Jest to tradycyjne połączenie spódnicy i bluzki przeważnie w kolorze białym i zielonym.


KOREA POŁUDNIOWA


Koreański zespół "Sooyoung Yaryu" pod kierownictwem artystycznym Kim Seongryul sięga zwyczajów tubylców z Suyeong, którzy wykonywali sztukę "Field Play" i byli najlepszymi śpiewakami i tancerzami spośród mieszkańców, co dodatkowo zapewniało im wysoką pozycję w hierarchii społecznej. Uważa się, że najbardziej charakterystyczny element folkloru ludności tej części Korei Południowej, to przedstawienie "Suyeong Field Play". Pochodzi ono od tradycyjnych, spontanicznych ceremonii związanych z kulturą agrarną, z czasem jednak zostało przekształcone w maskową zabawę wędrowców. Ze względu na nadmorskie położenie Suyeong, koreańska tradycja szant i pieśni związanych z kulturą agrarną i towarzyszące im tańce przeniknęły do lokalnego folkloru. Ponadto "Suyeong Field Play" przekazuje ideę interakcji pomiędzy życiem a rozrywką. To, co robią tancerze zespołu Sooyoung Yaryu to stwarzanie iluzji naturalności i codzienności - podczas pokazów są profesjonalni, ale nie uwznioślają tego profesjonalizmu, tylko kładą nacisk na instynktowny, taneczny ruch ludzkich ciał.


POLSKA


Zespół Pieśni i Tańca "Karpaty" to prowadzona przez Annę Wawrzynowską rzeszowska grupa folklorystyczna, która powstała w 2000 r. przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Od 2012 roku pracuje pod egidą Rzeszowskiego Domu Kultury i Urzędu Miasta Rzeszowa. W zespole zrzeszeni są młodzi ludzie, entuzjaści folkloru, głównie studenci i absolwenci wyższych uczelni, ale także młodzież szkół średnich. Zespół Karpaty jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów i festiwali, ponadto zdobył wiele nagród i wyróżnień podczas występów w takich państwach jak Belgia, Bułgaria, Cypr, Chiny, Czechy, Grecja, Niemcy, Słowacja, Turcja, Włochy. Artyści "Karpat" prezentują folklor polski ukazując jego niezwykłe bogactwo oraz różnorodność. Podczas występu zobaczymy nie tylko tradycyjne tańce rzeszowskie, charakteryzujące się żywiołowością, dynamiką, zróżnicowanym tempem i ogromną swobodą oraz elegancją ruchu, ale też tańce narodowe i ludowe: poloneza, krakowiaka, kujawiaka i oberka. Ponadto usłyszymy pieśni, przyśpiewki i melodie z regionu rzeszowskiego, lubelskiego i podlaskiego. Kapela uświetni występ muzyką na żywo, graną na akordeonie, skrzypcach, kontrabasie, klarnecie i flecie. Zespół zaprezentuje tradycyjne stroje rzeszowskie, krakowskie i łowickie.


Kołobrzeskie Kina: DKF "Sztorm" i Wybrzeże

Corgi, psiak Królowej (Wybrzeże)
Całe szczęście (Wybrzeże)
Kurier (Wybrzeże)
Jak wytresować smoka 3 (Wybrzeże)
Wszyscy wiedzą (DKF)
Green Book (DKF)
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

ZBLIŻAJĄCE SIĘ WYDARZENIA

Zajęcia z samoobrony z One Billion Rising

marzec
czwartek
21
19:00

Józef Wierzbicki "Malarstwo i Rysunek"

marzec
piątek
22
Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, grafikę wydawniczą i użytkową, architekturę wnętrz oraz fotografię reportażową i kreacyjną. Od ponad 50 lat czynnie uczestniczy w wystawach, warsztatach, plenerach w kraju i za granicą, a od ponad 18 lat razem z córkami Arietą Aleksandrą i...

Wojtek Sabała - Scena Młodego Artysty

marzec
piątek
22
20:00

Dawid Podsiadło "Wielkomiejski Tour"

marzec
sobota
23
Po wyprzedanej "Małomiasteczkowej Trasie" Dawid Podsiadło wyrusza w prawdziwie "Wielkomiejski Tour". Artysta przenosi się do kameralnych sal, z których najmniejsza pomieści jedynie 286 osób. Wśród ponad 53 miast i miasteczek, do których zawita "Wielkomiejski Tour" znajduje się...

Wystawa "Rzymskie wakacje"

marzec
sobota
23
Wystawa "Rzymskie wakacje" - w świecie fotografii debiutuje Adrianna Gołembiewskia. Wernisaż odbędzie się w sobotę 23 marca o godz.11 w Galery SAN w Kołobrzegu, ul. Kasprowicza. Autorka wystawy spędziła kilka dni ubiegłorocznych wakacji w Rzymie i pobliskim Nettuno, położonym nad...

Energa Kotwica Kołobrzeg vs AZS AGH Kraków

marzec
sobota
23
1. Liga Koszykówki Energa Kotwica Kołobrzeg vs AZS AGH Kraków
W najbliższą sobotę o godzinie 18:00 rozegramy ostatnie spotkanie rundy zasadniczej w Kołobrzegu. Podejmować będziemy drużynę beniaminka ligi AZS AGH Kraków. Obecnie drużyna z Krakowa zmaga się z plagą kontuzji....
18:00

Bajkowe Poranki

marzec
poniedziałek
25
Zapraszamy dzieci na zajęcia organizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kołobrzegu przy ul. Brzozowej 9a. Dla maluchów proponujemy "Bajkowe poranki".
Są to cotygodniowe, poniedziałkowe zajęcia (o godz. 10:00), przeznaczone dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. W programie zajęć...
10:00

XII Ogólnopolska Spartakiada Strzelecka

marzec
wtorek
26
XII Ogólnopolska Spartakiada Strzelecka
26 marca 2019 r. o godz. 14:00 zapraszamy do kompleksu Milenium na XII edycję Ogólnopolskiej Spartakiady Strzeleckiej. Wejście bezpłatne. Organizator: Klub Strzelecki Kołobrzeg, Miasto Kołobrzeg, MOSiR Kołobrzeg.
Zawody...
14:00

Wszyscy wiedzą (DKF)

marzec
środa
27
19:00

Zajęcia z samoobrony z One Billion Rising

marzec
czwartek
28
19:00

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia