nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
Częściowe zachmurzenie

23°C

Kołobrzeg

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 53%

Wiatr: 17 km/h

  • 19 Lip. 2019

    Zachmurzenie 25°C 12°C

  • 20 Lip. 2019

    Zachmurzenie 23°C 15°C

A A A
E-mailDrukuj

Z Biblią przez stulecia

Wydarzenie

Z Biblią przez stulecia
Tytuł:
Z Biblią przez stulecia
Kiedy:
Pt, 22. wrzesień 2017 - Śr, 4. październik 2017
Gdzie:
Muzeum Oręża Polskiego - Kołobrzeg, Zachodniopomorskie
Kategorie:
Muzea , Wystawy
Odsłony
13658

Opis

W dniach od 22 września do 4 października 2017 r. będziemy gościli z Niemiec pastora Henryka Patryarchę, który zaprasza na wystawę poświęconą Biblii. Prezentowane eksponaty pochodzą w całości ze zbiorów pastora. Wystawa nosi tytuł „Z Biblią przez stulecia” i stanowi wstęp do obchodów rocznicy 500-lecia Reformacji, której inicjatorem – jak wszyscy chyba wiemy – był Marcin Luter.


Współorganizatorem wystawy jest Muzeum w Kołobrzegu oraz Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, przy wsparciu Kościoła Chrystusowego oraz Kościoła Zielonoświątkowego. Obchody tej znamiennej rocznicy Reformacji zostały zorganizowane przez wspomniane wyżej kołobrzeskie wspólnoty protestanckie.


Warto podkreślić, że wystawy podobne do tej pastor prowadził w wielu miastach na terenie Polski i Niemiec. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Na samej wystawie można poznać pastora Henryka Patryarchę i posłuchać historii związanych ze zgromadzonymi przez niego egzemplarzami Pisma Świętego. Są wśród nich i takie, które między innymi ocalały z getta warszawskiego (chodzi o egzemplarz należący do rozstrzelanego przez Niemców rabina). Można będzie sprawdzić swoją cierpliwość, podejmując próbę przepisania fragmentu Biblii za pomocą wosku. Podczas 40-minutowego programu można będzie dowiedzieć się na temat rozwoju Pisma Świętego i tego, jak dotarło ono do naszych czasów, na jakich materiałach było pisane, w jakich językach, w jakim formacie je wydawano; jak wyglądały zwoje, które kiedyś były po prostu formą współczesnej książki; jak wyglądają miniaturowe egzemplarze Pisma Święte. Na wystawie będzie można zobaczyć zmieniającą się na przestrzeni wieków formę wydawniczą Biblii. Zaprezentowane zostaną m. in.: Biblia pisana na zwoju ze skóry, na pergaminie i papirusie, najmniejsza oraz najcięższa Biblia świata. Najstarszy egzemplarz wystawy ma niespełna 450 lat. Warto wspomnieć, że najmniejszy jest sześć razy mniejszy od paznokcia. Największy waży 15 kg – ale to wszystko warto zobaczyć na żywo. Usłyszymy też historię Pisma Świętego ocalałego z rewolucji francuskiej, które przez tydzień leżało na ulicy, za którego posiadanie właściciel został zamordowany. W prezentowanych zbiorach znajduje się także Biblia uratowana osobiście przez pastora, gdy chciano ją spalić w ognisku zrobionym w jednym z poniemieckich kościołów. Są w niej także współczesne wydania, także te dla dzieci, jak Biblia używana w domku dla lalek (to taki amerykański wynalazek). Będzie można także zobaczyć komiksowe wydanie Pisma Świętego. Dodatkowo wyeksponowana będzie kolekcja znaczków pocztowych z motywem Biblii.


Kolekcjoner posiada w sumie ok. 800 egzemplarzy Pisma Świętego, jednak do Kołobrzegu nie będzie mógł zabrać ze sobą więcej niż 1/3 swoich zbiorów. Pastor swoją pierwszą Biblię otrzymał gdy miał 7 lat, i co ciekawe, ma ją do dzisiaj. Warto też zwrócić uwagę na jego nazwisko, które także ma biblijne pochodzenie. Rodzina pastora ze strony matki ma luterańskie korzenie, w której istniała tradycja codziennego czytania Pisma Świętego, co wpłynęło także na niego samego. W konsekwencji podjął studia teologiczne i pracował jako pastor i wykładowca seminaryjny – najpierw w Polsce, a potem w Niemczech.


Pastor Patryarcha podczas wystawy chętnie opowie o eksponatach, przytoczy ich historie. A będzie o czym posłuchać, ponieważ od zarania chrześcijaństwa ludzie chcieli mieć Pismo Święte, byli gotowi za nie oddać życie, co potwierdza historia niejednego eksponatu wystawy. Biblia jako dzieło literackie, historyczne, społeczne, religijne i duchowe ma ogromne znaczenie dla całej ludzkości. Pasja i umiłowanie tej niecodziennej „księgi” spowodowały, że pastor, aktualnie mieszkający w Niemczech, swoje życie poświęcił na propagowanie jej nieprzemijającej wartości. W jednej osobie jest zarówno kustoszem, jak i przewodnikiem po wystawie. Potrafi w ciekawy i zajmujący sposób opowiadać o każdym eksponacie. Może więc warto skorzystać z okazji i odświeżyć swoją wiedzę na temat Księgi, którą zapewne posiadamy w prywatnych zbiorach.


Wystawę można oglądać od 22 września do 4 października w muzeum przy ul. Gierczak w Kamienicy Kupieckiej, w godzinach 900 – 1600, za wyjątkiem sobót i niedziel, kiedy wystawa będzie czynna tylko od 1400 – 1600, a w środy od 10:00 - 14:00 (w tym dniu wstęp jest wolny). Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 501 549 747. Rezerwacji dla grup zorganizowanych należy dokonać telefonicznie.

Tomasz SulejMiejsce

Muzeum Oręża Polskiego
Lokalizacja:
Muzeum Oręża Polskiego - Strona WWW
Ulica:
ul. Armii Krajowej 13
Kod pocztowy:
78-100
Miejscowość:
Kołobrzeg
Województwo:
Zachodniopomorskie
Kraj:
Poland

Kup Bilecik

ZBLIŻAJĄCE SIĘ WYDARZENIA

OsiedLOVE Lato w Mieście

lipiec
sobota
20
Zapraszamy wszystkie dzieci oraz młodzież do wspólnej zabawy podczas "Osiedlowego lata w mieście" na terenie Obiektu MOSiR. Czekaja na Was liczne konkursy, gry zabawy oraz wiele innych ciekawych atrakcji, przygotowanych przez naszych animatorów. 
Osiedlowe Lato w Mieście z MOSiR na...
11:00

Kabaret Nowaki - Śmieszny Patrol 2019

lipiec
sobota
20
Dla wszystkich fanów dobrej rozrywki, którzy wybierają się w tym roku nad morze Kabaret Nowaki przygotował nie lada gratkę. Jak wiadomo oprócz dobrej zabawy najważniejsze jest też bezpieczeństwo, dlatego Nowaki zadbają o połączenie jednego i drugiego.
W ten sposób powstał...
20:00

Grand Prix Mężczyzn w siatkówce plażowej

lipiec
niedziela
21
Grand Prix Mężczyzn w siatkówce plażowej Plaża Milenium, wstęp wolny Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu wraz z UKS OPP Powiat Kołobrzeski zapraszają na Grand Prix Kołobrzegu w Siatkówce Plażowej. Już w najbliższą niedzielę na Plaży Milenium w Kołobrzegu,...
10:00

Międzyszkolna Liga Tenisa o Puchar Prezydenta Miasta Ko...

lipiec
niedziela
21
10:00

Wakacje z kulturą - Biuro Literackie

lipiec
niedziela
21
Wakacje z kulturą - Biuro Literackie Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, wstęp wolny
Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta oraz Biuro Literackie, Darłowski Ośrodek Kultury, Dealerzy Kultury zapraszają na Wakacje z kulturą. 21.07.2019 (niedziela), godz.12.00,...
12:00

Bajkowe Poranki

lipiec
poniedziałek
22
Bajkowe Poranki zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat
Biblioteka Dziecięca, wstęp wolny

Aktywny czas na Plaży Milenium

lipiec
poniedziałek
22
Od poniedziałku do piątku w godz. 11-15 na plaży centralnej po lewej stronie mola odbywać się zajęcia sportowo - rekreacyjne dla dzieci, rodzinne integracyjne, gry i konkursy. Zaplanowane aktywności będą bezpłatne i przebiegać będą pod opieką animatorów oraz instruktorów sportu.
11:00

Koncert Kołobrzeskiej Orkiestry Zdrojowej

lipiec
poniedziałek
22
Tradycyjnie jak co roku zapraszamy wszystkich miłośników muzyki na cykl koncertów, które będą odbywać się co tydzień na scenie plenerowej Regionalnego Centrum Kultury.
Orkiestra dała swój pierwszy koncert w dniu 10 października 2004 i stała się w jednym z symboli miasta. 22...
19:00

Poranne Koncerty Kameralne

lipiec
wtorek
23
Poranne Koncerty Kameralne Bindaż Grabowy, wstęp wolny Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta zaprasza  na Poranne Koncerty Kameralne w każdy wtorek o godz. 10:00 w Parku Koncertów Porannych przy Bindażu, ul. Towarowa. Wstęp wolny.
10:00

Spektakl dla dzieci "Wieść się niesie, UFO w lesie"

lipiec
wtorek
23
Spektakl dla dzieci "Wieść się niesie, UFO w lesie" Miejska Biblioteka Publiczna, wstęp wolny
13:00

Nadchodzące wydarzenia sportowe

Kołobrzeskie Kina: DKF "Sztorm" i Wybrzeże

Ja teraz kłamię (Wybrzeże)
Król Lew (Wybrzeże)
Previous Next Play Pause
1 2

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia