A A A
Nowy nabytek MEC-u

Dnia 9 sierpnia 2017r. Miejska Energetyka cieplna oficjalnie przejęła do eksploatacji nowy kocioł gazowy o mocy 12 MW. Kocioł gazowy zamontowany został w jednym z budynków Centralnej ciepłowni w miejscu wyeksploatowanego kotła węglowego o podobnej mocy.

12 MW mocy kotła stanowi około 10 % mocy wszystkich zainstalowanych i pracujących jednostek na terenie MEC Kołobrzeg. Kocioł gazowy zaprojektowany i dobrany został jako jednostka zaopatrująca miejską sieć cieplną w okresie letnim, na potrzeby ciepłej wody użytkowej. Jednostka uruchamiana będzie każdego roku po zakończeniu tzw. sezonu grzewczego i wyłączana w drugiej połowie września. Praca kotła wyeliminuje w okresie letnim wykorzystanie miału węglowego, co ograniczy emisje pyłów i wtórne pylenie na terenie zakładu.

Dodatkowo w okresie zimowym, dzięki swojej elastyczności w uruchamianiu i osiąganiu pełnej sprawności w krótkim okresie czasu, kocioł gazowy będzie pełnił rolę jednostki szczytowej. W czasie krótkotrwałych nocnych obniżek temperatur zewnętrznych jednostka może być uruchamiana na kilka godzin celem wspomagania pracujących jednostek miałowych. Wyeliminuje to konieczność utrzymywania w „ gorącej rezerwie kotła miałowego co generowało dodatkowe koszty.

Dzięki zastosowanemu dodatkowo układowi odzyskiwania ciepła ze spalin kocioł w trakcie badań osiąga bardzo wysoką sprawność - powyżej 95%. Koszt inwestycji wraz z przystosowaniem hali kotłowej to kwota poniżej 3 000 000 zł. Budowa kotła gazowego jest częścią dużego zadania , które ma na celu modernizacje kotła miałowego o mocy 15 MW , oraz remontu kotła miałowego o mocy 12 MW.

Po zakończeniu ww zadania, oraz biorąc pod uwagę wykonane niedawno prace modernizacyjne dwóch jednostek kotłowych o mocy 25 MW, MEC w bardzo dobrym stanie technicznym gwarantującym pełne bezpieczeństwo wytwarzania energii cieplnej na potrzeby miasta.

Nowy nabytek MEC-u
Nowy nabytek MEC-u
Nowy nabytek MEC-u
Nowy nabytek MEC-u
Nowy nabytek MEC-u

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia