nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
Pochmurnie

20°C

Kołobrzeg

Pochmurnie

Wilgotność: 68%

Wiatr: 18 km/h

  • 20 Lip. 2019

    Zachmurzenie 25°C 14°C

  • 21 Lip. 2019

    Małe burze 23°C 17°C

A A A
Koncerty i uroczystość odsłonięcia Tablicy

100-lecie odzyskania Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych wydarzeń. Po 123 latach zaborów - niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków - nasz kraj odzyskał suwerenność.


Z tej okazji stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu podjęła się realizacji programu "Dla Niepodległej", na którą składają się dwa koncerty i uroczystość odsłonięcia Tablicy Pamięci.


Pierwszy koncert pt. "Modlitwa Niepodległej" odbędzie się 8 listopada w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP nad Parsętą o godz. 18.00. W tym koncercie wystąpią artyści Teatru Muzycznego "Od Czapy" z Garwolina i znany aktor Dariusz Kowalski. Koncert ma przybliżyć publiczności osobę i twórczość Adama Kowalskiego (1896-1947) - żołnierza, poety, kompozytora, autora wielu popularnych żołnierskich piosenek. Urodzony w Rzeszowie wnuk powstańca styczniowego, w wieku 16 lat zaciągnął się do Związku Strzeleckiego, aby następnie w sierpniu 1914 roku wyruszyć na wojnę, przechodząc szlak bojowy z 2. rzeszowską kompanią Legionów. Już wtedy objawił się jego talent literacki i muzyczny, jak się potem okazało - nierozerwalnie spleciony z polskim wojskiem, którego był piewcą, a czasem bardzo dowcipnym satyrykiem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pozostał w służbie wojskowej, zajmując się edukacją żołnierzy. Łatwość pisania zaowocowała tomami takimi jak "Lutnia w tornistrze", czy "100 pieśni żołnierskich". Po kampanii wrześniowej 1939 dostał się do obozu internowanych w Rumunii, gdzie w październiku 1939 stworzył najbardziej znaną pieśń polskich żołnierzy okresu II wojny światowej, tj. "Modlitwę obozową". Walczył do końca wojny w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cały czas tworząc wiersze i piosenki zarówno poważne i rzewne, jak i traktujące z dobrodusznym uśmiechem i dystansem różne aspekty żołnierskiego życia. Nie wrócił do wytęsknionej Polski, zmarł w Edynburgu w 1947 roku. Pozostawił bogatą spuściznę ponad 200 żołnierskich piosenek, którą warto ocalić od zapomnienia, a osobę autora docenić i upamiętnić, tak jak na to ze wszech miar zasługuje. Setna rocznica odzyskania niepodległości jest ku temu świetną okazją.


Drugi koncert zatytułowany "Tobie Ojczyzno" odbędzie się już następnego dnia 9 listopada w Bazylice Mniejszej o godz. 19.00. Na koncert ten złożą się tradycyjne polskie pieśni i piosenki patriotyczne w wykonaniu Białogardzkiego Chóru Kameralnego Bel Canto pod dyrekcją Pawła Mielcarka. Wstęp na koncerty, które zostały dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 - 2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa" , jest wolny!


ODSŁONIĘCIE TABLICY


Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.


Zwieńczeniem projektu "Dla Niepodległej" będzie uroczyste odsłonięcie tablicy na ścianie kościoła pw. św. Marcina przy ul. Portowej 20, powstałej z inicjatywy stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna a wykonanej przez rzeźbiarza Romualda Wiśniewskiego, upamiętniającej zgromadzenie Polaków w dniu 11 listopada 1918 r. mieszkających w Kołobrzegu, jak również przebywających tu na leczeniu, którzy swoją modlitwą i udziałem w odpuście z okazji święta św. Marcina - patrona tej polskiej parafii, dali wyraz swojej radości z powodu odzyskania przez Polskę niepodległości.


Ceremonii odsłonięcia tablicy w dniu 11 listopada br. po Mszy św. o godzinie 17.00 będzie przewodniczył ks. biskup ordynariusz Edward Dajczak.

60453
Zdjęć w Galeriach
3513
Artykułów
3166
Wydarzeń
4.1KK
Unikalnych wywołań

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia