Drukuj
Odsłony: 27505
Zaczarowany mikroklimat

Klimat kołobrzeski jest odmienny od tego, jaki mamy w głębi lądu. Klimat kształtuje się pod decydującym wpływem morza. Ponad 60% wiatrów wieje od strony morza lub wzdłuż morza. Wiatry wiejące od morza przenoszą czyste, przefiltrowane z alergenów powietrze.

 

Z pełną satysfakcją dla zdrowia wczasowiczów i mieszkańców Kołobrzegu należy podkreślić, że w mieście i jego okolicach nie ma przemysłu, który zatruwałby środowisko. Cechą charakterystyczną jest zmienność pogody. Ścierają się tutaj prądy atmosferyczne znad morza i lądu. Występuje tutaj lokalny wiatr - bryza morska. Zjawisko to polega na tym, że w ciągu dnia wiatr wieje od chłodniejszego morza w kierunku szybciej nagrzewającego się lądu. W nocy następuje sytuacja odwrotna, czyli po ochłodzeniu się lądu, wiatr podąża ku morzu. Zimy nad morzem są cieplejsze, ale za to lata chłodniejsze. Specyfika klimatu kołobrzeskiego stwarza dogodne warunki do stosowania w celach leczniczych bodźców klimatycznych, czyli tzw. klimatoterapii, w skład której wchodzą:

 

Warto wiedzieć, że specyficzną właściwością mikroklimatu plaży jest tzw. aerozol morski. Powstaje on przez uwolnienie się z wody morskiej cząsteczek jodu, chloru, soli, bromu i innych. Aerozol tworzy się wówczas, kiedy na morzu występuje falowanie, czyli w dni wietrzne. Zasięg występowania aerozolu to 200-300 m od brzegu. Drobne jego cząsteczki mają zdolność przenikania do najdalszych odcinków dróg oddechowych człowieka.

 

O niezwykłych właściwościach kołobrzeskiego klimatu przekonywali się wielokrotnie przyjezdni, którzy po nocnej hulance (metoda leczenia ruchem) spodziewali się jak zwykle najgorszego, okazywało się jednak, że nie bolała ich głowa.

autor: Robert Śmigielski