nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
Zachmurzenie

11°C

Kołobrzeg

Zachmurzenie

Wilgotność: 91%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 26 Maj 2018

    Burze 21°C 11°C

  • 27 Maj 2018

    Małe burze 23°C 10°C

A A A
18 marca diorama na plaży przy molo

Muzeum Oręża Polskiego we współpracy z Urzędem Miasta Kołobrzeg oraz Urzędem Morskim w Słupsku, organizuje 18 marca w godz. 11-14, dioramę z pokazami statycznymi przy molo. Na plaży pojawią się rekonstruktorzy 1 Armii Wojska Polskiego, której żołnierze walczyli o Kołobrzeg w marcu 1945 roku.

Przy molo pojawi się radziecki czołg średni T34-85, niemiecki transporter opancerzony, działo samobieżne SU57, niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. C w wersji wozu łączności, niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. D w wersji wozu saperskiego, amerykański samochód terenowy Dodge WC w barwach 1. Armii Wojska Polskiego, a także sprzęt artyleryjski. Obecnie, trwają szczegółowe ustalenia i przygotowania do tej imprezy.

Jednym z elementów stanowiska historycznego będzie odegranie przez rekonstruktorów cyklu parateatralnych scenek, nawiązujących do autentycznych wydarzeń, które miały miejsce w schyłkowym okresie walk o Kołobrzeg. Będą to w szczególności: zaślubiny jednostek 1. Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem, pierwszy kontakt żołnierzy polskich z morzem, opatrywanie rannych, przesłuchania jeńców niemieckich wziętych do niewoli w czasie bitwy itp. Scenki opatrzone zostaną profesjonalnym komentarzem historycznym nawiązującym także do trudnych losów żołnierzy Wojska Polskiego na Wschodzie w czasie II wojny światowej. W trakcie odgrywania scenek wykorzystane zostaną bezpieczne efekty pirotechniczne (przede wszystkim świece dymne imitujące palenie się niemieckich wraków), dostarczone przez atestowaną firmę.

Po zakończeniu odgrywania scenek stanowisko historyczne przekształci się w otwarte muzeum techniki wojskowej. Dzięki temu widzowie będą mogli zejść na plażę i z bliska obejrzeć przede wszystkim uczestniczące w przedsięwzięciu, zabytkowe pojazdy wojskowe. O godz. 12.30 na terenie stanowiska historycznego wydane zostanie 300 bezpłatnych porcji zupy grochowej, przygotowanej w tradycyjnej kuchni polowej.

Info i foto: MOP Kołobrzeg

Kołobrzeskie Kina: DKF "Sztorm" i Wybrzeże

Futrzaki ruszają na ratunek (Wybrzeże)
Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie (Wybrzeże)
Nie jestem czarownica (DKF)
Previous Next Play Pause
1 2 3

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia