A A A
XVII Międzynarodowy Festiwal "MUZYKA W KATEDRZE"

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta  i Gmina Miasto Kołobrzeg polecają uwadze nie tylko melomanów koncerty 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze". Koncerty odbywać się będą tradycyjnie w czwartki, począwszy od 6 lipca  (z wyłączeniem  13 lipca i 18 sierpnia ) w Bazylice w Kołobrzegu, o godz. 20.30.

6 LIPCA - 24 SIERPNIA 2017, GODZ. 20.30, BAZYLIKA W KOŁOBRZEGU
XVII Międzynarodowy Festiwal "MUZYKA W KATEDRZE"

Festiwal nawiązuje do tradycji muzycznych naszego miasta, wywodzących się z końca XIX i początków XX wieku, kiedy słynęło ono nie tylko jako twierdza i przyciągający kuracjuszy i turystów kurort, ale także jako centrum kultury muzycznej. Tak jak w czasach przedwojennych koncerty w kolegiacie uatrakcyjniały pobyt kuracjuszy w naszym mieście, tak dzieje się i obecnie. Organizatorzy dokładają wszelkich starań aby umożliwiać mieszkańcom miasta i wczasowiczom cotygodniowe spotkania z  muzyką klasyczną niemalże w bezpośrednim kontakcie z wykonującymi ją artystami. Do Kołobrzegu zapraszani są najlepsi instrumentaliści z kręgów miłośników muzyki klasycznej, oklaskiwani w najlepszych salach koncertowych Europy i świata.

Uzupełnieniem wykonań doświadczonych artystów są prezentacje utalentowanych muzyków młodego pokolenia, pełnych młodzieńczego entuzjazmu i świeżości skrzypków czy altowiolistów biorących udział w warsztatach orkiestrowych odbywających się latem w Kołobrzegu. Na koncert orkiestry XIII Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych prowadzonej od pulpitu przez Jana Staniendę zapraszamy 27 lipca, w ostatni czwartek miesiąca.

Cykl festiwalowych koncertów otworzą 6 lipca Soliści Berlińskiej Orkiestry Kameralnej z klarnecistą Volodymyrem Dobrynchuk. Po  kameralnym składzie, dwa tygodnie później, kolejna oryginalna propozycja - novum w programie tego festiwalu: Jazz spotyka klasykę... - autorski koncert  jednego z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia Macieja Fortuny pt.  "Muzyka na Trąbkę i Organy" z udziałem organisty Marek Smoczyńskiego. Niezwykłość programu polega na tym, że nie prezentuje on utworów w konwencji muzyki klasycznej, lecz autorskie dzieło. Nowatorstwo zestawienia i wykorzystania instrumentów podkreśla dodatkowo fakt użycia specjalnych efektów dźwiękowych oraz dodanie obrazu w autorskim wykonaniu Macieja Szałka. W sierpniu w programie festiwalu ponownie usłyszymy wykonawców biorących udział w Baltic Neopolis Festival organizowanym  w dniach 9.06 - 5.08. 2017 na Pomorzu Zachodnim przez szczecińskie Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra. Będą to Baltic Neopolis Virtuosi - międzynarodowy zespół utworzony w Polsce w celu połączenia niesamowitego potencjału muzyków obszaru basenu Morza Bałtyckiego. Zespół składa się z członków szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra oraz solistów o międzynarodowej renomie, takich jak wybitny polski skrzypek Bartłomiej Nizioł,  Andriy Viytovych - pierwszy altowiolista Covent Garden Opera Orchestra w Londynie czy Adam Klocek - polski dyrygent i wiolonczelista, laureat Grammy Award w 2014. Po raz drugi w historii festiwalu w Katedrze zabrzmią akordeony, tym razem za sprawą Duo Accosphere - polsko-słowackiego duetu akordeonowego utworzonego przez wybitnych akordeonistów młodego pokolenia Alenę Budzinakovą i Grzegorza Palusa. Na finał festiwalu, 24 sierpnia,  dyrektor artystyczny proponuje  Erlendis Quartet -  młody, znakomicie zapowiadający się kwartet łączący miłość do muzyki klasycznej i gitarowej, którego członkowie  są wielokrotnymi laureatami konkursów gitarowych w całej Europie.

Wstęp na koncerty jest biletowany, bilety można nabyć w kasie Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta ul. Solna 1 oraz w dniu koncertu przy wejściu do Bazyliki godzinę przed koncertem.

KALENDARIUM KONCERTÓW

6.07.2017

Koncert inauguracyjny - Soliści Berlińskiej Orkiestry Kameralnej
Volodymyr Dobrynchuk
- klarnet

Maria Nowak - I skrzypce
Darius Blaskiwitz -  II skrzypce
Kristina Labitzke - altówka
Romy Nagy-Dörpholz - wiolonczela

20.07.2017

"Jazz spotyka klasykę..." - Maciej Fortuna - Muzyka na Trąbkę i Organy z wizualizacjami
Koncert multimedialny

Maciej Fortuna - trąbka, kompozycje
Marek Smoczyński - organy
Maciej Szałek ( VJ Masza ) - wizualizacje

MOST KULTURALNY POZNAŃ - KOŁOBRZEG

27.07.2017

ORKIESTRA EUROPEJSKICH WARSZTATÓW

Orkiestra XIII Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów
Orkiestrowych oraz pedagodzy - soliści
Jan Stanienda
  -  skrzypce, kierownictwo artystyczne / Violine, künstlerische  Leitung

3.08.2017

"Style i stylizacje" - BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI

Bartłomiej Nizioł - skrzypce
Emanuel Salvador - skrzypce
Radosław Pujanek - skrzypce
Anita Koźlak - skrzypce
Andriy Viytovych - altówka
Emilia Goch Salvador - altówka
Adam Klocek - wiolonczela
Andreas Lend - wiolonczela

Współfinansowane ze środków MKiDN w ramach programu Promesa Promocja Kultury Polskiej za granicą 2017

10.08.2017

"Orkiestra Dwóch Instrumentów - od Baroku do Współczesności" - Duo Accosphere

Alena Budzinakova (Słowacja) - akordeon klawiszowy
Grzegorz Palus (Polska) - akordeon guzikowy

24.08.2017

KONCERT FINAŁOWY - Erlendis Quartet (Dania) - kwartet gitarowy

Anna Chorążyczewska - gitara klasyczna
Adrian Furmankiewicz - gitara klasyczna
Wojciech Jurkiewicz - gitara klasyczna
Karol Mruk - gitara klasyczna

MOST KULTURALNY POZNAŃ - KOŁOBRZEG

 PROWADZENIE KONCERTÓW/ KONZERTLEITUNG : Beata Górecka - Młyńczak

Bilety w cenie: 25 zł normalne i 20 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści), z wyłączeniem koncertu finałowego (24.08.2017),  do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki godzinę przed koncertem.
Bilety na koncert finałowy (24.08.2017) w cenie : 35 zł normalne i 30 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem.

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia