nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
Pochmurnie

1°C

Kołobrzeg

Pochmurnie

Wilgotność: 59%

Wiatr: 24.14 km/h

  • 03 Sty. 2019

    Breezy 3°C 0°C

  • 04 Sty. 2019

    Pochmurnie 6°C 0°C

A A A
Anna Seniuk "Pan Cogito przygody z muzyką"

Pan Cogito przygody z muzyką spektakl słowno - muzyczny na podstawie twórczości Zbigniewa Herberta. Scenariusz i reżyseria: Anna Seniuk. Wykonanie: Anna Seniuk / słowo Emilia Raiter / harfa. Spektakl to przypowieści inspirowane muzyką, mitologią i przemyśleniami P. Cogito mające przedstawić świat w którym zawsze jest miejsce na prawdę, godność i bezkompromisowość.


Autor "Pana Cogito" był wielkim melomanem i znał się na muzyce, często używał w poezji terminów muzycznych i opisu dźwięków jako metafory. Z czułością opisywał instrumenty muzyczne, i wyrażał swoje zdanie - poprzez myśli p. Cogito - o muzyce współczesnej. Obcowanie z twórczością Zbigniewa Herberta wymaga skupienia i czasu na refleksję, stąd potrzeba "oddechu", którym jest muzyka. Dźwięki harfy nie przeszkadzają słuchaczowi, wręcz przeciwnie - zabierają go w intymny świat własnych przemyśleń. Kontrapunktem zaś będzie suchy dźwięk kołatki i drewnianych instrumentów perkusyjnych.


W programie znajdzie się między innymi znany wiersz "KOŁATKA":

Są tacy którzy w głowie Hodują ogrody
A włosy ich są ścieżkami

Do miast słonecznych i białych

Łatwo im pisać Zamykają oczy
A już z czoła spływają Ławice obrazów
Moja wyobraźnia To kawałek deski
A za cały instrument Mam drewniany patyk

Uderzam w deskę

A ona mi odpowiada Tak-tak
Nie-nie

Innym zielony dzwon drzewa Niebieskie dzwon wody
Ja mam kołatkę

Od niestrzeżonych ogrodów

Uderzam w deskę A ona odpowiada
Suchy poemat moralisty Tak-tak


Anna Seniuk
- aktorka teatralna i filmowa, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończyła PWST w Krakowie i również tam zadebiutowała na scenie rolą Irmy w Wariatce z Chaillot J. Giraudoux w Starym Teatrze . Występowała na deskach licznych teatrów, m.in.: Teatru Ateneum, Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Polskiego. Od 2003 roku jest aktorką Teatru Narodowego w którym w ostatnich latach można byłą ją zobaczyć w takich sztukach jak: "PAN TADEUSZ - wszystkie słowa", "Twórcy Obrazów"," Udręka Życia". Najnowsza sztuka w której można zobaczyć artystkę to "Ułani" autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza . Od lat współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, gdzie zagrała ponad 40 ról. Grała także w Teatrze Telewizji, w filmach i w serialach. Znana widzom między innymi z filmów i seriali : Czterdziestolatek, Czarne Chmury, Konopielka, Panny z Wilka, Awantura o Basię. W ostatnim czasie można było zobaczyć artystkę w filmach: "Kanadyjskie sukienki" oraz : "Syn Królowej Śniegu". Anna Seniuk to również reżyser. Wielkim powodzeniem cieszy się Jej "Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy, wystawiana w Teatrze Narodowym. Artystka wielokrotnie wyróżniona prestiżowymi nagrodami, m.in.: Wielki Splendor - nagroda Teatru Polskiego Radia, Mistrz Mowy Polskiej, Złoty Medal Gloria Artis - Zasłużony. Zdobywczyni TeleKamery i TeleMaski. W 2016 r. ukazała się książka Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem - wywiad rzeka, który z aktorką przeprowadziła jej córka Magdalena Małecka-Wippich.


Emilia Raiter
- harfistka, opowiadaczka. Urodzona w Lublinie, w wieku sześciu lat wyjechała do Moskwy, gdzie zapoznała się z tajnikami gry na harfie w Szkole Muzycznej, a następnie w Moskiewskim Państwowym College’u Muzycznym im. F. Chopina (1994-2005). W 2004 roku zdobyła pierwsze szlify aktorskie w Moskiewskim Studiu Teatralnym - "Nejroteatr". W czerwcu 2005 roku zamieszkała w Warszawie gdzie zgłębiała technikę gry na harfie w Akademii Muzycznej im. F.Chopina. W 2008 roku rozpoczęła naukę w Akademii Praktyk Teatralnych "Gardzienice" gdzie do roku 2012 występowała jako aktorka i instrumentalistka. W 2016 roku z udziałem harfistki odbyła się premiera projektu Kołysanki z krańców świata i czasu, współtworzonego z Agnieszką Mendel i Maciejem Hanuskiem. Artystka współtworzy duet Piła i Harfa, który w marcu 2014 wygrał w konkursie 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej Nurt Off we Wrocławiu.Od 2013 roku współpracuje z Grupą Studnia O biorąc udział w przedstawieniach oraz projektach dydaktycznych jako harfistka i opowiadaczka. Dodatkowo we współpracy z multiinstrumentalistą Sebastianem Pikulą tworzy kilka projektów muzycznych. Stale występuje w solowych koncertach i przedstawieniach.


Kołobrzeskie Kina: DKF "Sztorm" i Wybrzeże

Jak wytresować smoka 3 (Wybrzeże)
Kurier (Wybrzeże)
Ciemno, prawie noc (Wybrzeże)
Dumbo (Wybrzeże)
Kapitan Marvel (Wybrzeże)
Wszyscy wiedzą (DKF)
Green Book (DKF)
Schyłek dnia (DKF)
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia