nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
A A A
Koncerty dla Niepodległej

Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna zaprasza na dwa koncerty z cyklu "Dla Niepodległej." Pierwszy koncert pt. "Modlitwa Niepodległej" odbędzie się 8 listopada w kołobrzeskim kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP nad Parsętą o godz. 18.00. W tym koncercie wystąpią artyści Teatru Muzycznego "Od Czapy" z Garwolina ( na zdj.) i znany aktor Dariusz Kowalski ( na zdj.).


Koncert przybliży publiczności osobę i twórczość Adama Kowalskiego (1896-1947) - żołnierza, poety, kompozytora, autora wielu popularnych żołnierskich piosenek. Urodzony w Rzeszowie wnuk powstańca styczniowego, w wieku 16 lat zaciągnął się do Związku Strzeleckiego, aby następnie w sierpniu 1914 roku wyruszyć na wojnę, przechodząc szlak bojowy z 2. rzeszowską kompanią Legionów. Już wtedy objawił się jego talent literacki i muzyczny, jak się potem okazało - nierozerwalnie spleciony z polskim wojskiem, którego był piewcą, a czasem bardzo dowcipnym satyrykiem.


Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pozostał w służbie wojskowej, zajmując się edukacją żołnierzy. Łatwość pisania zaowocowała tomami takimi jak "Lutnia w tornistrze", czy "100 pieśni żołnierskich". Po kampanii wrześniowej 1939 dostał się do obozu internowanych w Rumunii, gdzie w październiku 1939 stworzył najbardziej znaną pieśń polskich żołnierzy okresu II wojny światowej, tj. "Modlitwę obozową". Walczył do końca wojny w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cały czas tworząc wiersze i piosenki zarówno poważne i rzewne, jak i traktujące z dobrodusznym uśmiechem i dystansem różne aspekty żołnierskiego życia. Nie wrócił do wytęsknionej Polski, zmarł w Edynburgu w 1947 roku. Pozostawił bogatą spuściznę ponad 200 żołnierskich piosenek, którą warto ocalić od zapomnienia, a osobę autora docenić i upamiętnić, tak jak na to ze wszech miar zasługuje. Setna rocznica odzyskania niepodległości jest ku temu świetną okazją.


Drugi koncert zatytułowany "Tobie Ojczyzno" odbędzie się już następnego dnia 9 listopada w Bazylice Mniejszej o godz. 19.00. Na koncert ten złożą się tradycyjne polskie pieśni i piosenki patriotyczne w wykonaniu Białogardzkiego Chóru Kameralnego Bel Canto pod dyrekcją Pawła Mielcarka. Wstęp na koncerty - wolny.

60453
Zdjęć w Galeriach
3513
Artykułów
3166
Wydarzeń
4.1KK
Unikalnych wywołań

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia