nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
Słonecznie

15°C

Kołobrzeg

Słonecznie

Wilgotność: 66%

Wiatr: 21 km/h

  • 11 Lip. 2020

    Breezy 17°C 13°C

  • 12 Lip. 2020

    Breezy 17°C 13°C

A A A
Zapraszamy na Targ Solny

Od piętnastu lat powyższe motto towarzyszy kolejnym Targom Solnym. Historyczny festyn, skupiony na bogatych w wydarzenia dziejach Kołobrzegu, wpisał się w święto naszego miasta. To tu Bolesław Chrobry ustanowił biskupstwo. W "Solnym Kołobrzegu” jak zapisał niemiecki kronikarz Thietmar, czyli sława kołobrzeskiej soli dotarła aż do Niemiec, do Merseburga.


Nasze miasto znalazło się w zacnym towarzystwie takich ówczesnych metropolii jak Kraków, Poznań, Gniezno i Wrocław, ale tylko Kołobrzeg miał dodatkowy przydomek: Solny. Sto lat później krewki Bolesław Krzywousty trzykrotnie wyprawiał się pod Kołobrzeg. Uwiecznił to w swej kronice Gall Anonim zapisując pierwszą pieśń żołnierską.


To tej bogatej historii nawiązuje Hanzeatycki Targ Solny. Pierwszy odbył się w 750 rocznicę nadania praw miejskich Kołobrzegowi w dniu 23 maja 1255 r, czyli w maju 2005. Wtedy to pierwszy raz rzemieślnicy zaprezentowali swoje umiejętności, a dzieci ze Szkoły podstawowej nr 4 skupione w Kole Historycznych Detektywów przedstawiły „Jeden Dzień w Średniowieczu”. Trzydniowy festyn dzięki przychylności i wsparciu włodarzy miasta stał się imprezą cykliczną.


Patronat nad Jubileuszowym XV Historycznym Targiem Solnym przyjęła prezydent naszego miasta Pani Anna Mieczkowska


Ideą Targu pokazanie jest pokazanie rzemiosł poświadczonych archeologicznie w Kołobrzegu. Rzemiosła skupione są w czterech grupach: wojownicy, rzemieślnicy, dzień w średniowieczu, kraina mlekiem i miodem płynąca.


Wojowników
przedstawiać nie trzeba. Pojedynki i prezentacje zbiorowych walk na topory, miecze i inne mordercze narzędzia przyciągają młodych i starszych. Po walkach można postrzelać z łuku, przymierzyć kolczugę i uwiecznić się w takim stroju wszechobecnym telefonem.


Rzemieślnicy
. Tu wszystkiego opisać się nie da. Od kowala (była cała dzielnica kowali w Kołobrzegu dla kucia panwi) poprzez powroźnika (liny na statki), garncarza, cieślę i snycerzy aż do muzyków. Piękne wyroby z kości i rogu zobaczymy u rogownika. To kopie oryginalnych znalezisk archeologicznych. Tkaczki nauczą prząść nici na wrzecionie, wyrabiać z nich krajki na bardku i tabliczkach. Jeżeli przędzenie okaże się za trudne, można zobaczyć u farbiarza jakie kolory były wtedy modne. Obok bursztyniarz obrobi jantar dawnymi narzędziami. Ogień parzy, po bitwie są rany, więc średniowieczni medycy zademonstrują, jak sobie wtedy radzono. Można do nich pójść z pełnym zaufaniem. Legitymują się dyplomami współczesnej medycyny. Niestety już wtedy znano pieniądze. Na stanowisku mincerza można samemu odbić sztancą pomorskie monety i wysłuchać o nich fachowej informacji. A kto monety fałszował, tego oddawano katu. Dla odprężenia można spróbować swoich sił w średniowiecznych grach i zabawach. Tu młody i stary, każdy znajdzie rozrywkę dla siebie. Można też z bliska zobaczyć ptaki drapieżne. Sokolnictwo było królewską zabawą.


Kołobrzeg i okolice, czyli kraina solą, mlekiem i miodem płynąca.
Tu zobaczymy i spróbujemy naszych przysmaków. Również warzenie serów jest ciekawe. Najstarsze ślady warzenia serów w Europie odkryto właśnie w Polsce, na Kujawach. Liczą sobie około 7 tysięcy lat.


Będą solone śledzie, na których ościach powstał Kołobrzeg. Według archeologów 92% rybich odpadów to pozostałości właśnie śledzi.Budzą pragnienie, a u bartników najróżniejsze miody są gotowe. Przekrój ula z pracowitymi, żywymi pszczołami zawsze budzi zainteresowanie.


Na stoisku rybackim można będzie porównać ówczesne metody połowowe z dzisiejszą techniką i samemu spróbować swych sił we wiązaniu sieci Jeszcze tylko wizyta u kolejnego mincerza wybijającego okolicznościową monetę z Kołobrzegu i XV Targ Solny będzie miłym wspomnieniem... za miastokolobrzeg.pl


Zapraszamy na XV Targ Solny 25 i 26 maja na skwer pod Latarnią Morską

  • sobota, 26 maja od 10:00 do 19:00
  • niedziela, 27 maja od 10:00 do 17:00
71589
Zdjęć w Galeriach
4982
Artykułów
3658
Wydarzeń
5.1KK
Unikalnych wywołań

Kołobrzeskie Kina: DKF "Sztorm" i Wybrzeże

Żegnaj mój synu (DKF)
Zdrajca (DKF)
Kino na leżakach
Ojciec (DKF)
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia