nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
Pochmurnie

11°C

Kołobrzeg

Pochmurnie

Wilgotność: 88%

Wiatr: 22 km/h

  • 06 Cze. 2020

    Rain 18°C 9°C

  • 07 Cze. 2020

    Częściowe zachmurzenie 20°C 11°C

A A A
Kołobrzeska Orkiestra Kameralna zagra w kościele świętego Jana w Sztokholmie

Dlaczego w Sztokholmie i dlaczego w kościele Świętego Jana? Pomysł narodził się po sukcesie programu w Bazylice Mniejszej w Kołobrzegu. Było to 1 września tego roku. I Koncert fortepianowy Chopina zabrzmiał pod sklepieniem kościoła donośnie i bardziej niż zazwyczaj kontrastowo.


Od lirycznych nastrojowych melodyjnych brzmień do wzmocnionych przestrzenią świątyni akordów, wymusił dodatkowe napięcie w przeżywaniu muzyki. Także kameralny skład orkiestry stał się pełniejszy i bogatszy brzmieniowo. W recenzji pojawiło się stwierdzenie, że koncert był dla ucha i ducha. Ponieważ na koncercie byli Polacy mieszkający w Szwecji stwierdzili, że orkiestra powinna zagrać Chopina zagrać w kościele świętego Jana w Sztokholmie. - To miejsce pełne muzyki mające swoich stałych odbiorców, wasze niestandardowe wykonanie koncertu Chopina na pewno im się spodoba - zachęcali.


Okazja nadarzyła się wyjątkowa, bo Kołobrzeska Orkiestra Kameralna miała już zaproszenie na koncert z okazji zakupu przez Polską Żeglugę Bałtycką, nowego promu "Nova Star". Orkiestrę zaproszono do wykonania koncertu Fryderyka Chopina na pełnym morzu w ramach wydarzenia "Chopin na Fali / Chopin on a wave".


O muzykach trzeba napisać, że są absolwentami polskich akademii muzycznych, średnia wieku orkiestry nie przekracza 30 lat i mimo, że istnieją krócej niż rok, dysponują już oryginalnym brzmieniem. Oprócz koncertu Chopina w wykonaniu studiującego w Zurichu Miłosza Sroczyńskiego, orkiestra w Sztokholmie wykona minimalistyczne dzieło Wojciecha Kilara "Orawa", które jest szlagierem wszystkich filharmonii, oraz romantyczny utwór Feliksa Nowowiejskiego "Pożegnanie Ellenai" Głosem recytującym poezję Juliusza Słowackiego dopełni aktorka mieszkająca w Sztokholmie Danuta Rechowicz, która także wygłosi słowo wstępne do programu wieczoru.


Kołobrzeską Orkiestrę Kameralną założyła, program przygotowała i będzie dyrygować Antonina Pola Banaś, absolwentka Gdańskiej Akademii Muzycznej. Także większość z 18 muzyków związana jest z tym ośrodkiem akademickim. Orkiestra ma już w swym dorobku wykonania muzyki Pergolesiego i Vivaldiego. Sztokholm jest tak wyrafinowany muzycznie miastem, że wykonanie koncertu Chopina pod sklepieniem świątyni powinno zainteresować melomanów i dostarczyć im nowych doznań estetycznych. Będą to w kolejności 5 - to koncert na pełnym Bałtyku na promie Nova Star i 6 koncert w Sztokholmie. Program jest częścią projektu "Muzyka Polska nad Bałtykiem"


Program koncertu:

  • Feliks Nowowiejski "Pożegnanie Ellenai" czas: 12 minut
  • Fryderyk Chopin I Koncert fortepianowy e-moll czas: 50 minut
  • Wojciech Kilar "Orawa" czas: 15 minut


Koncert w Sztokholmie | Kościół św. Jana | 20.10 2019 godz. 19:00


Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Prezydent Miasta Kołobrzeg oraz z udziałem: Polska Żegluga Bałtycka S.A Polferries z siedzibą w Kołobrzegu, Zdrojowa Invest & Hotels, Havet Hotels Resort & SPA, Zarząd Portów Szczecin - Świnoujście, Lokalna Organizacja Turystyczna - Regionu Kołobrzegu, Urząd Marszałkowski Województwa zachodniopomorskiego - Pomorze Zachodnie, Prezydent Miasta Kołobrzeg - Klimatyczny Kołobrzegu, Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu. Organizatorem wydarzenie jest Agentur PolArt we współpracy z Polską Misją Katolicką.


71589
Zdjęć w Galeriach
4982
Artykułów
3658
Wydarzeń
5.1KK
Unikalnych wywołań

Nadchodzące wydarzenia sportowe

Kołobrzeskie Kina: DKF "Sztorm" i Wybrzeże

Sala samobójców. Hejter (Wybrzeże)
Bayala i ostatni smok (Wybrzeże)
Dżentelmeni (Wybrzeże)
Previous Next Play Pause
1 2 3

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia