nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
A A A
Ostatni koncert Walerii Żuławnik

W niedzielę, 1 grudnia, w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu odbył się uroczysty koncert chóru "Cantores Colabregae" z okazji 23.rocznicy działalności. Po koncercie ciepło podziękowano jednej w chórzystek Mariannie Falk, która zakończyła swoją współpracę w chórem.


Dyrygent "Cantores Colabregae", wzruszona Waleria Żuławnik dziękowała wówczas osobiście "za wspaniały, czysty sopran zasilający brzmienie chóru podczas prób i koncertów i wielką dyscyplinę". Niestety nikt nie spodziewał się wówczas, że dla niej również był to ostatni koncert... Waleria Żuławnik miała poprowadzić kolejną próbę chóru tradycyjnie, w czwartek. Okazało się jednak, że prawie 23-letnia historia "Cantores Colabregae" pod jej dyrekcją zakończyła się w nocy z 4 na 5 grudnia, która okazała się być jej ostatnią...


Waleria Żuławnik
urodziła się 28.10.1936 roku w Nowosybirsku gdzie oboje rodzice zostali zesłani z powodu polskiego pochodzenia. W 1959 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Lwowie na wydziale dyrygentury. Podyplomowe studia asystenckie kończyła w Moskwie i Leningradzie (1980 - 1982 rok). Przez 19 lat pracowała na Akademii Muzycznej we Lwowie na wydziale dyrygentury symfoniczno - chóralnej. Wykształciła 23 zawodowych dyrygentów, z których dwoje prowadzi katedry chóralistyki, jeden pracuje w Ministerstwie Kultury w Kijowie a inni jako dyrygenci zawodowych chórów i orkiestr.Pracowała przez wiele lat w Katedrze Dyrygowania Symfoniczno-Chóralnego i Operowego. W 1966 roku otrzymała nagrodę I stopnia na Ogólnym Festiwalu Związku Radzieckiego za występ z chórem męskim.


Odkąd przyjechała do Polski bardzo intensywnie pracowała w zakresie rozwoju kultury w obecnym województwie zachodniopomorskim. W 1996 roku przygotowała koncert Polsko-Niemieckiego chóru na Festiwalu w Międzyzdrojach. W tymże roku przygotowała Chór Politechniki Szczecińskiej do tourne po Niemczech z "Wojennym Reguiem" B. Brittena. Rok 1997 zaowocował wspaniałym przygotowaniem "Stworzenia Świata" Józefa Haydna na Wyższej szkole Pedagogicznej w Słupsku, gdzie Waleria Żuławnik prowadziła praktykę studentów w teatrze operowym oraz w zawodowym chórze "Trembita".Od lutego 1995 roku Waleria Żuławnik pracowała z Katedralnym Chórem Chłopięcym "Cantate Deo" w Koszalinie. W 1997 roku otrzymała nagrodę Wojewody Koszalińskiego za szczególny wkład w rozwój kultury w rejonie środkowo-pomorskim.  W 2000 r  ponownie otrzymała nagrodę  za szczególny wkład w rozwój kultury - była to nagroda Prezydenta Miasta Koszalina. Również w 2000 r. otrzymała Srebrny Dyplom  dla Dyrygenta na Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Lintzu (Austria).


Od kwietnia 1998 roku do grudnia 2019 roku prowadziła jako kierownik artystyczny i dyrygent chór Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta "Cantores Colabregae" (do roku 2009 Miejskiego Ośrodka Kultury w Kołobrzegu). Zanim nas opuściła, zdążyła poprowadzić swój ostatni koncert.

60453
Zdjęć w Galeriach
3513
Artykułów
3166
Wydarzeń
4.1KK
Unikalnych wywołań

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia