A A A
Sybiracy

76 lat temu w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku do wielu polskich domów na wschodnich ziemiach przedwojennej Polski zastukali do drzwi funkcjonariusze NKWD, zabierając całe rodziny wraz z dziećmi, osobami starszymi i chorymi. Władze sowieckie zrealizowały pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich.

 

Według różnych statystyk spotkała ona od 140 do 250 tysięcy osób. Na spakowanie się wywożonym dawano od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Podróż w bydlęcych wagonach, trwająca kilka tygodni, dla wielu okazała się śmiertelna.

W 76. rocznicę pierwszych masowych deportacji ludności polskiej na wschód kołobrzescy Sybiracy, jak co roku, spotkali się podczas Mszy Świętej w Bazylice pw.NMP w Kołobrzegu ( 7.02.br). Natomiast w dniu 10 lutego br w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu odbył się premierowy pokaz filmu "Sybiracki szlak pamięci” - wspomnienia kołobrzeskich Sybiraków dofinansowany ze środków Województwa Zachodniopomorskiego i Gminy Miasto Kołobrzeg. Wprowadzenia do filmu dokonała Prezes Wanda Przybylska i chór,,Jedność”.

Film powstał jesienią 2015 w ramach projektu Sybiracki szlak pamięci . Zadanie obejmowało 23 spotkania realizowane w powiecie kołobrzeskim i koszalińskim. Odbywały się w szkołach, bibliotekach i ośrodkach kultury. Ich celem było służyć kultywowaniu wartości, pomagać zachowywać pamięć o naszej historii i budować poczucie przynależności narodowej. Hasło „Sybir” jest bowiem symbolem prześladowań, katorgi, martyrologii, zniewolenia, świadectwem niszczenia polskiej państwowości i tłumienia niepodległościowych dążeń. O tym trzeba pamiętać. Wskazany przez Sybiraków kierunek – dociekanie prawdy historycznej, postawa obywatelska oparta na szacunku dla państwa, prawa i narodowej tradycji jest dla nas wzorem do naśladowania.

W zorganizowanych przez Związek Sybiraków Oddział Terenowy w Kołobrzegu uroczystościach udział wzięli: Starosta Powiatu Kołobrzeskiego Tomasz Tamborski, Prezydent Miasta Kołobrzeg Janusz Gromek, Proboszcz Parafii pw.NMP Jerzy Chęciński, delegacja Związku Sybiraków z Koszalina, przedstawiciele stowarzyszeń i związków byłych żołnierzy, chór,,Jedność” , przedstawiciele organizacji pozarządowych, Sybiracy i ich rodziny, mieszkańcy Kołobrzegu, lokalne media. Projekcje dla mieszkańców i szkół odbędą się w czerwcu br.

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia