nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
Pochmurnie

13°C

Kołobrzeg

Pochmurnie

Wilgotność: 76%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 22 Maj 2018

    Częściowe zachmurzenie 20°C 11°C

  • 23 Maj 2018

    Częściowe zachmurzenie 19°C 10°C

A A A
Relacja z seminarium aikido (Jacek Wysocki - 8 dan)

W dniach 16-17. 06. 2017 r. fascynacji sztuki walki - aikido brali udział w warsztatach treningowych prowadzonych przez mistrza Jacka Wysockiego (8 dan). Impreza zorganizowana była w dwóch miastach: w Kołobrzegu i w Koszalinie, a organizatorem była Pomorska Akademia Aikido i Bartosz Ciechanowicz (4 dan).

Bartek Ciechanowicz: Po raz kolejny mieliśmy okazję poćwiczyć z dobrze znanym w Polsce i Europie mistrzem aikido Jackiem Wysockim. Podczas dwudniowego seminarium treningowego analizowane były detale w sztuce posługiwania się tzw. tanto (długi drewniany nóż). Cały staż wymagał znajomości trzech zasad kontroli, tj.: timingu, dystansu i tzw. kontroli linii. Warto wspomnieć, że na co dzień w aikido nie są ćwiczone elementy z tanto. Staż był więc osobliwy i wnosił nowe wartości do pracy nad zasadami samoobrony.

W dniach 16-17. 06. 2017 r. odbyły się również egzaminy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mimo rekreacyjnej formy na macie było niezwykle dynamicznie. Na egzaminie dorosłych pojawiły się techniki z kijem tzw. jo, z drewnianym mieczem tzw. bokken oraz techniki rzutowe i dźwigniowe. Dzieci wykazywały się sprawnością fizyczną ogólną oraz podstawowymi elementami aikido - głównie padami oraz technikami rzutowymi.

Bartek Ciechanowicz: Dzięki wsparciu rodziców i moich uczniów mieliśmy możliwość po raz dwudziesty czwarty zorganizować tak wspaniałą i owocną dla sztuki aikido imprezę. Z tego miejsca składam wielkie podziękowania wszystkim, którzy trenują z nami i przyczyniają się do propagowania tej niezwykłej sztuki walki. Podziękowanie należą się również cudownym rodzicom, którzy zaufali nam oddając pod opiekę i treningi swoje pociechy. Przypomnę, że w aikido nie ma zawodów sportowych i tym samym rywalizacji. Dzięki temu na macie jest zdrowa i życzliwa atmosfera. Nie ma pogoni za wynikiem, a ludzie sami i bez kompleksów napędzają się do działania. Kolejne stopnie uczniowskie zdobyło kilkunastu moich dorosłych uczniów. Wymienię te, które wymagały najwięcej pracy. Najwyższe stopnie tzw. 1 kyu otrzymali: Krzysztof Kuglarz, Andrzej Niepoń, Sebastian Maciejak i Szymon Konczyński. Oprócz dorosłych również dzieci przystąpiły do egzaminów na stopnie uczniowskie. Wprowadzenie dzieciom uniwersalnych wartości takich jak systematyczność, konsekwencja w realizacji celów oraz poczucie wartości płynących z ruchu uważam za najważniejsze. W akademii pracujemy z dziećmi głównie nad tym aby były w życiu dorosłym sprawne i przygotowane na różne problemy życiowe. Zwracam uwagę, że dla najmłodszych egzaminy i seminaria mają ogromny wpływ na ich osobowość. W czasie demonstracji na egzaminie muszą przełamać bariery wstydu i krytyki obserwatorów. Często również muszą pokonać swoją słabość w sytuacjach pojawiających się pomyłek i błędów. Zadanie jest trudne, bo trzeba poradzić sobie z emocjami, wykazać się sprawnością, biegłością techniczną, a czasami nawet i wiedzą … chociażby z zakresu japońskiego słownictwa aikido. Dzieci podobnie jak dorośli miały również możliwość trenowania z mistrzem Jackiem Wysockim w 45 minutowym treningu. Warsztaty dla najmłodszych poświęcone były obronie przed realnym uderzeniem ręką tzw. yokomen uchi a tym samym zrozumieniu zasad pracy we właściwym czasie i tempie. Oprócz tego kolejne techniki przerywane były ćwiczeniami równoważnymi, zwinnościowymi i koordynacyjnymi… czyli tym wszystkim co podnosi poziom sprawności fizycznej u dzieci. Egzaminy i staże w mojej opinii były formalnym i co najważniejsze pozytywnym podsumowaniem kilkumiesięcznej pracy. Gratulacje i do zobaczenia następnym razem.

GALERIA FOTO
 

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia