A A A
Ultra Janosik 100 km+

Zbigniew Malinowski przed wyjazdem do Grecji na 14 SPARTATHLON /246 km/ szukał inspiracji w naturze... włócząc się przez 15 dni po Tatrach Wysokich, Beskidach, Beskidzie Żywieckim spotykał fajnych wartościowych ludzi... szukał inspiracji także w tych niespotkanych?

W dniu 02.09.2017 r. zafundował sobie "turystyczny" udział w ramach ostrego treningu /brak wybieganych km/ oraz sprawdzenia własnego ciała, jego wytrzymałości i "głowy" w kolejnej edycji górskiego biegu "Ultra Janosik" Legenda, ze startem na Słowacji przy Szczyrbskim Jeziorze. Dystans 100 km+ z przewyższeniem ok. 4 319 m wg. Organizatorów. W rzeczywistości wg. /GPS/ i trasera, trasa liczyła 108 km 727 m z przewyższeniem 5 677 m.n.p.m.

Zbyszek zajął VI m-ce w szerokiej kat. Weteran pow. 50+ z czasem 20 godz. 47 min. 07 sek. Dało to Kołobrzeżaninowi 59 m-ce open na 124 zawodników kończących zawody. Organizatorzy wyznaczali limit czasowy biegu na 24 godz. i żądali niezbędnego sprzętu na trasie biegu ze względów bezpieczeństwa.

Z uwagi na dynamiczną sytuację pogodową podczas trwania zawodów zwiększono limit czasowy biegu do 29 godz. Ostatni 124 zawodnik przybył na linię mety po 28 godz. 49 min. 37 sek. W biegu wystartowało ok. 200 zawodników /limit/. Od startu do mety biegaczom towarzyszyła gęsta mgła, potem ulewny deszcz, silny wiatr generujący przenikliwe zimno często hipotermię. Limitów czasowych na poszczególnych punktach kontrolnych oraz trudu biegu i trudnościom trasy nie sprostało ok. 74 zawodników. Zostali "zdjęci" z trasy w bezpiecznych, dostępnych miejscach często na własne żądanie.

Organizatorzy " Ultra Janosika" poprowadzili trasę biegu graniami i szlakami turystycznymi Słowackich oraz Polskich Tatr Wysokich z dużą ekspozycją wśród /metalowych klamr, łańcuchów, drabinek, luźnych skał/, Tatr Bielskich /wszechobecne błoto, korzenie, potoki/ oraz po Pieninach /błoto, zarośla, potoki/ gdzie luźne, śliskie kamienie, trawa, strome podbiegi i zbiegi były normalnością po prostu...

Doświadczeni Ultrasi pokonywali trasę Ultra Janosika wbiegając i zbiegając łożyskami potoków, ponieważ dno strumienia zawsze jest stabilne i twarde mimo płynącej wody... Linia startu została wyznaczona na godz. 07.00. na Słowacji w malowniczej górskiej okolicy Szczyrbskiego Jeziora. Zawodnicy pobiegli szlakiem na Sedlo pod Ostrvou /1 966m/ potem na Prielom /2 288m/ by zbiec do Rainerovej Chaty, aby wspiąć się na Velka Svistovka /2 004m/, Hlupy /1 916m/, by ponownie zbiec na poziom ok. 800m, podbiec na Magurkę /1 196m/, zbiegając ponownie na poziom ok. 550m, potem kolejny szczyt Hołowiec /1 002m/, i zbieg do Trybsza na punkt kontrolny, by na 10 km przed metą wspiąć się niemal po pilonym zboczu /ok. 60 %/ w gliniastym błocie i chaszczach na górę Żar/883 m/. Z góry Żar Ultrasi zbiegali do Zapory na Dunajcu w Niedzicy do mety na poziom /528m/ na Polanę Sosny!

Trasę biegu "Ultra Janosika" ok. 109 km "normalnie" turyści pokonują w trzy dni... z przerwą na noclegi! Głównym celem Zbyszka na Ultramaratonie "Ultra Janosik" było dobiec do mety w wyznaczonym limicie czasowym nie robiąc sobie szkody... nie pogłębiając dokuczliwej już kontuzji rozcięgna prawej stopy... pasma biodrowo - piszczelowego lewej nogi, mięśnia czworogłowego oraz mięśnia piszczelowego.

Dla Zbyszka Ultramaraton "Ultra Janosik" był generalnym sprawdzianem przed kolejnym startem już 14 SPARTATHLONEM w Grecji w dniach 30.09. - 01.10.2017 r. na dystansie 246 km... jedzie " na cuda". Po SPARTATHLONIE cokolwiek to znaczy, pozostaje tylko Jubileuszowy X Maraton Beskidy 04.11.2017 r. i przerwa na "naprawę"... potem buty na "kołek" 2-3 miesięcy! Dlaczego Zbyszek to robi? Mówi, że lepiej mieć wspaniałe pragnienie, niż szarą rzeczywistość, bo wolność jest w naturze... tak po prostu! Bez marginesu!

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia