A A A
Baikal Ice Marathon

Dwoje kołobrzeżan, Beata Orłowska i Zbigniew Malinowski wraz z gronem przyjaciół Jackiem Łabudzkim z Sandomierza, Edwardem Dudkiem z Radziechów, Joanną Reglińska i Sebastianem Jażdźewskim z Bytowa, Jarkiem Jaślarzem ze Szczecina, menedżerem Andrzejem Promkiem z Sandomierza oraz ok.15 Polakami wybrali się na zawody biegowe na Daleki Wschód Rosji w okolice Irkucka.


W dniu 07.03.2018 r. wystartowali w XIV Edycji Baikal Ice Marathon /42.195 m/ wśród 106 Twardzieli. Event rozgrywany jest na Dalekim Wschodzie Syberii w mega ekstremalnych warunkach pogodowych oraz klimatycznych po zamarzniętym jeziorze Bajkał. Głębokość jeziora 1639 m oraz grubość lodu 1,2 do 1,5 m pod stopami miejscami przezroczystego z widocznością sięgająca nawet dziesiątki metrów działały i wyostrzały wyobraźnię.


Temperatura na starcie w m. Tonhoi na jeziorze o godz. 11.00. oscylowała w gr.-27,7* do -28*C.Meta przygotowana i wyznaczona została w m. Listvyanka. Wg. Organizatora odczuwalność temperatury przekraczała -35*C przy silnie wiejącym syberyjskim wietrze. Na Bajkale wieje ponad 20 różnego rodzaju wiatrów mających nietuzinkowy wpływ na nagłe zmiany pogody, których nie da się przewidzieć nawet do pół godziny!


XIV Edycja biegu została wytyczona po "glazurowym" i spękanym lodzie, zamarzniętą, pękająca skorupą śniegu, w którą czasami trzeba było się "zanurzyć" od 30-40 cm. Warunki pogodowe na starcie sugerowały przewspaniałą przygodę...lazurowe niebo, słońce, śmiejące oczy...zapowiadała się przefajna zabawa na lodzie...tylko łyżew brakowało!


Tegoroczna Edycja Baikal Ice Marathon wg. Organizatorów była najtrudniejszą i najniebezpieczniejszą w czternastoletniej historii. To spowodowało, że zapadła decyzja o przerwaniu zawodów na środku jeziora na półmetku tj. na półmaratonie/21.0975m/..." NO STRONG"..."NO FINISH STRONG"!!! Usłyszałem!!!


Po przerwaniu zawodów Organizator ewakuował zawodników ze środka Bajkału poduszkowcami i skuterami śnieżnymi, dbając o bezpieczeństwo biegaczy, gdyż istniało zagrożenie życia i zdrowia ludzi. Mega ekstremalne warunki pogodowe /huraganowe wiatry, śnieżyce, zamiecie, zawieje, mega niska temperatura, spadająca widoczność od 20-10 m/. Nie zakryte i nie zabezpieczone twarze okrywał szron i lód powodując odmrożenia. Potęgowały niebezpieczeństwo. Z powodu ruchów tektonicznych na "wyszlifowanym" lodzie zalegał "gruz" lodowy, ukryte pod warstwą zmarzniętego śniegu/do 40 cm/ rozpadliny lodowe wcale nie ułatwiały "połykania" kilometrów. Bezpieczeństwo i życie zawodników było zagrożone! Stąd jednoznaczna i drastyczna decyzja o przerwaniu biegu.


W XIII Edycji Baikal Ice Marathon na 3 km przed metą z wyziębienia i wycieczenia zasłabł rosyjski zawodnik, którego mimo natychmiastowej pomocy lekarskiej oraz reanimacji nie udało się uratować.


By stanąć do "walki" z Baikal Ice Marathon/42.195m/ Organizator wymagał od zawodników specjalistycznego sprzętu i ubioru: buty z kolcami bądź łańcuchami, wełniane skarpetki z merynosów 2 warstwy. Bieliznę termoaktywną + przeciwwiatrową na "dół" przynajmniej 2 warstwy. "Góra", bielizna termoaktywna + przeciwwiatrowa przynajmniej 4 warstwy. Ręce, 3 pary rękawic bądź 2 w tym 1 bez palców. Na szyję dodatkowy wełniany szalik. Głowa "dobra" kominiarka + dodatkowa czapka. Twarz i nos mimo kominiarki i bufa należało dodatkowo "zabezpieczyć" ocieplającymi taśmami. Okulary przeciwsłoneczne nie zamarzające bądź gogle narciarskie. Tak na prawdę najlepszym zabezpieczeniem, ekwipunkiem i "ubiorem" na Baikal Ice Marathon 2018 był "Rozum"!!! po prostu!


Poza sportowym wymiarem eventu cały "wypad" naszej ekipy na Syberię został wzbogacony ciekawymi doświadczeniami i nowa fajna przygodą: Kaliningrad -9*C /różn. czasu +1 godz./- wschodnia granica Unii Europejskiej... dokumenty, odprawy, rentgeny, kontrole...inny, dziwny dawny nasz świat!!!


Moskwa -15*C/różn. czasu +2 godz./odmrażanie samolotów, Irkuck -25*C/różn. czasu + 5 godz./odmrażanie samolotów, Bajkalsk -28*C - zamarznięte szyby autobusów, Bajkał -35*C...przerwany bieg!!! Całkowita różnica czasowa pomiędzy Kołobrzegiem a Bajkałem to + 7 godz.


Skoki temperatury, strefy czasowe wpływały nie fajnie na nasz wypoczynek, sen, koncentrację oraz regenerację organizmu. Cały "wypad" zakończyliśmy pozytywnymi i dobrymi wspomnieniami...BO PODRÓŻE TO JEDYNA RZECZ, NA KTÓRĄ WYDAJE SIĘ PIENIĄDZE, A JEST SIĘ BOGATYM. Po prostu! Wolnym!!! Bez marginesu! Lubię tak!

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia

 

Toggle Bar