nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
Breezy

14°C

Kołobrzeg

Breezy

Wilgotność: 67%

Wiatr: 34 km/h

  • 07 Lip. 2020

    Małe burze 18°C 13°C

  • 08 Lip. 2020

    Małe burze 17°C 12°C

A A A
E-mailDrukuj

Wernisaż wystawy Związku Polskich Artystów Plastyków - Plener Osieki 2017

Wydarzenie

Wernisaż wystawy Związku Polskich Artystów Plastyków - Plener Osieki 2017
Tytuł:
Wernisaż wystawy Związku Polskich Artystów Plastyków - Plener Osieki 2017
Kiedy:
Cz, 13. wrzesień 2018 - So, 20. październik 2018
Gdzie:
Galeria Sztuki Współczesnej - Kołobrzeg, Zachodniopomorskie
Kategoria:
Wystawy
Odsłony
7213

Opis

Wernisaż wystawy Związku Polskich Artystów Plastyków

Plener Osieki 2017W 2017 roku minęło 20 lat, gdy po długiej, bo trwającej aż 17 lat przerwie plener w Osiekach stał się łącznikiem między tradycją, a współczesnością. W 1998 roku dzięki inicjatywie dwóch artystek, pełniących przez dwie dekady rolę komisarzy pleneru: Ewy Miśkiewicz - Żebrowskiej i Bożeny Hanny Giedych, prezesa i skarbnika ZO ZPAP Koszalin - Słupsk, które podjęły się organizacji pleneru, powrócono ponownie do Osiek, miejscowości szczególnej, którą kiedyś Julian Przyboś nazwał "letnią stolicą Polski plastycznej".

Godna odnotowania jest dynamika młodego, koszalińskiego środowiska plastycznego w pierwszych latach powojennych. W 1963 roku zorganizowano w Osiekach I Międzynarodowe Studium Pleneru Koszalińskiego. Później jako Spotkania Twórców i Teoretyków Sztuki odbywały się do 1981 r. W tamtych czasach nie było to takie proste, gdyż trzeba było uzyskać stosowną zgodę ministra kultury za przyzwoleniem centralnych władz partyjnych w Warszawie. O Osiekach zrobiło się głośno w kraju, bo stały się one miejscem spotkań europejskiej awangardy artystycznej, która nie była mile widziana przez komunistyczne władze i cenzurę. Osieki stały się w kraju symbolem wolności twórczej, uwalniania się artystów spod kontroli i sztywnego gorsetu zaleceń partyjnych. Nazwa Koszalina i pobliskich Osiek, od tego czasu na trwałe została wpisana na mapę kulturalną kraju.

Po 17 latach przerwy, w 1998 roku Okręg Koszalińsko - Słupski ZPAP, ponownie powrócił do Osiek, organizując pod patronatem Prezydenta Miasta Koszalina oraz Burmistrza Gminy i Miasta Sianów, Międzynarodowy Plener Malarski pn. " Czas i miejsce dla sztuki", któremu przyświeca niezmienne od pierwszego spotkania w Osiekach w 1998 r., autorskie hasło Ewy Miśkiewicz - Żebrowskiej, podkreślające istotną rolę artysty, jako kreatora sztuki.


Impreza jest inna, niż dawniej, bo i czasy się zmieniły. Za to jak za "awangardowych Osiek", jest to miejsce spotkań artystów, teoretyków i krytyków sztuki z wielu krajów, wiernych różnorodnym tradycjom i szkołom. Komisarze Plenerów w Dworku Osieckim, Ewa Miśkiewicz - Żebrowska i Bożena Giedych przez kolejnych 21 lat, zapraszają utalentowanych artystów z Europy, Azji, USA i Polski, miast zaprzyjaźnionych z Koszalinem, jak Neubrandenburg, Neumünster w Niemczech, Bourges we Francji, Gladsaxe w Danii. Goszczeni byli polscy twórcy o randze europejskiej, tacy jak Erna Rosenstein, Edward Dwurnik, Józef Wilkoń, Aleksandra Jachtoma, Jerzy Gnatowski, Stanisław Mazuś, wybitni profesorowie artystycznych uczelni m.in Ireneusz Pierzgalski, Zbylut Grzywacz, Sławomir Iwański, Krzysztof Meissner, Mieczysław Wiśniewski, Wojciech Sadley, Waldemar Marszałek, Marian Nowiński, Stanisław Tabisz, Zbigniew Purczyński. W każdym plenerze uczestniczy grupa artystów malarzy z Koszalina, Słupska, Sławna, Kołobrzegu oraz wielu Okręgów ZPAP z całej Polski. Dzieła wymienionych twórców i wielu innych artystów, których nie sposób wyliczyć, tworzą nowe Zbiory Osieckie. Kolekcja plenerów wzbogaca się każdego roku o nowe obrazy uznanych twórców, a poplenerowy dorobek jest prezentowany każdego roku szerokiej publiczności m.in. w Dworku Osieckim, w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Gdańsku, Galerii " Ratusz" w Koszalinie, Galerii Ziemskiej Starostwa Koszalińskiego, Bałtyckiej Galerii Sztuki, Centrum Kultury 105 w Koszalinie, Galerii Instytutu Słowackiego na Krzywym Kole w Warszawie.


Plenery w Osiekach na stałe wpisały się w kulturalny pejzaż Regionu i Polski. Stały się wydarzeniem zarówno dla samych artystów, jak i zwiedzających, dając tym samym możliwość obcowania z malarstwem znanych artystów z kraju oraz zagranicy. Powstałe podczas Plenerów prace prezentują współczesne tendencje sztuk plastycznych, w sferze poszukiwań formalnych jak i problemów nurtujących artystów. Różnorodność rozwiązań tematycznych i artystycznych z osobistymi doświadczeniami, a także rozmaitość użytych technik świadczą o indywidualnych poszukiwaniach zapraszanych twórców. Plener ma na celu realizację spotkań środowisk twórczych z Polski i zagranicy, konfrontację postaw artystów, organizację spotkań autorskich, seminariów, wykładów twórców, historyków i krytyków sztuki, wzbogacanie zbiorów malarskich powstałych na Plenerach o nowe, wybitne dzieła osobowości współczesnego świata sztuki.


W tym roku dobiega końca 21 spotkanie w Osiekach. Liczny udział artystów w kolejnych edycjach plenerów osieckich jest potwierdzeniem potrzeby spotkań, wspólnej pracy i wymiany doświadczeń. Zaproszona grupa artystów przez kilkanaście dni pracując obok siebie konfrontuje swoje poglądy, własne drogi i postawy twórcze, by po zakończonym plenerze wrócić do swoich miejsc, pracowni i wspomnień przywiezionych z Osiek.


Organizatorzy Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Osiekach, wyrażają nadzieję, że prezentacja dzieł z lat 1998 - 2017 w wielu galeriach w kraju i zagranicą stanie się interesującym wydarzeniem dla zwiedzających, jak i zapraszanych na Plener artystów, dostarczając swoją różnorodnością wielu niezapomnianych przeżyć i doznań.

dr hab. Ewa Miśkiewicz - Żebrowska


Termin wernisażu: 13.09.2018 r. godz. 19:00
Termin wystawy: 14.09. - 20.10.2018 r.
Lokalizacja: Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu


Miejsce

Galeria Sztuki Współczesnej
Lokalizacja:
Galeria Sztuki Współczesnej - Strona WWW
Ulica:
ul. Armii Krajowej 12
Kod pocztowy:
78-100
Miejscowość:
Kołobrzeg
Województwo:
Zachodniopomorskie
Kraj:
Poland

Kup Bilecik

ZBLIŻAJĄCE SIĘ WYDARZENIA

Wakacyjny Kalendarz Wydarzeń Biblioteki

lipiec
środa
08

Wakacje bez nudy

lipiec
środa
08
Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu zaprasza dzieci na plenerowe wydarzenia organizowane pod hasłem "Wakacje bez nudy".
W południe, w każdą środę (na dziedzińcu za budynkiem Biblioteki, przy ul. Jana Frankowskiego 3) odbywać się będą naprzemiennie spektakle teatralne...
12:00

Bezpieczne miasto na wesoło

lipiec
środa
08
Już 8 lipca 2020 o godzinie 12. zapraszamy dzieci na pierwsze plenerowe przedstawienie "Bezpieczne miasto na wesoło" w wykonaniu Teatru Rozmaitości "Gwitajcie". Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona). Zapraszamy.
12:00

Wakacyjny Teatralny Elementarz. Teatr Trójkąt "Czego ni...

lipiec
środa
08
Wakacyjny Teatralny Elementarz

Teatr Trójkąt
"Czego nie wiecie o królach"
od lat 4 | scena plenerowa RCK
17:00

Obrazy bez autora (DKF)

lipiec
środa
08
"Obrazy bez autora" reż. Florian Henckel von Donnersmarck (188 min.) godz. 19:00 bilety: 12 zł, 10 zł ulgowe/Karta Mieszkańca | sala widowiskowa
19:00

Pamiątki - Festiwal Przemysława Gintrowskiego

lipiec
czwartek
09
Pamiątki Festiwal Przemysława Gintrowskiego

Język polski w codziennym (u)życiu

lipiec
czwartek
09
Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej "Język polski w codziennym (u)życiu" to wakacyjna propozycja dla każdego. W programie m.in. plenerowe warsztaty literackie, spotkania, dyktando, gra terenowa, turnieje i inne atrakcje.
Już 9 lipca (czwartek) zapraszamy o godzinie 11:00...
11:00

Język polski w codziennym (u)życiu

lipiec
piątek
10
Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej "Język polski w codziennym (u)życiu" to wakacyjna propozycja dla każdego. W programie m.in. plenerowe warsztaty literackie, spotkania, dyktando, gra terenowa, turnieje i inne atrakcje.
Już 10 lipca (czwartek) zapraszamy o godzinie 11:00...
11:00

Poranne Koncerty Kameralne

lipiec
sobota
11
Poranne Koncerty Kameralne Plac Koncertów Porannych Bindaż
11:00

Kabaret Młodych Panów "To jest chore"

lipiec
sobota
11
Kabaret Młodych Panów "To jest chore" "To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.
"To jest chore" mieści się w ramach wszystkiego, co może zaistnieć w szeroko...
20:00

Nadchodzące wydarzenia sportowe

Kołobrzeskie Kina: DKF "Sztorm" i Wybrzeże

Czworo dzieci i coś (Wybrzeże)
Coś się kończy, coś zaczyna (Wybrzeże)
	Zdrajca (Wybrzeże)
Obrazy bez autora (DKF)
Żegnaj mój synu (DKF)
Zdrajca (DKF)
Kino na leżakach
Ojciec (DKF)
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia